Foto: Posnetek zaslona

Nekdanji prvi mož družbe Gen-I Robert Golob je napovedal, da bo celoten znesek svoje nagrade podaril humanitarnim organizacijam pri katerem pa je znano, da je v preteklih letih prejemal zneske, ki niso bili v skladu z zakonodajo. Kar pomeni, da morda tudi nagrada ni upravičena in da ponuja nekaj, kar niti ni njegovo.

Nekdanji predsednik uprave Gen-I Robert Golob je na tiskovni konferenci v Pionirskem domu, na kateri naj bi predstavil rezultate Gen-i lansko leto, izkoristil pozornost za malo svoje predvolilne kampanje – tako je med drugim povedal, da bo kandidiral na sredinem kongresu stranke Z.Dej Jureta Lebna, taktično pa je tudi poudaril, da bo svojo nagrado v celoti podaril humanitarnim organizacijam. Oligopolni Gen-I je v sicer letu 2021 posloval “fantastično, rekordno”, družba je ustvarila 3,4 milijarde evrov prihodkov in 71 milijonov evrov dobička. Golob je ob teh številkah dejal, da je tudi on po svoji pogodbi upravičen do nagrade. “Kakšna ta bo, se danes še ne ve, to je odvisno od lastnikov, revizorja in skupščine, ki bo junija, ko bo stanje v državi bistveno drugačno kot zdaj,” je dejal ter poudaril, da višja, kot bo nagrada, bolj bo srečen.

Ob tej napovedani velikodušni potezi se je marsikdo vprašal, ali mu ta nagrada sploh upravičeno pripada oziroma če morda ne opleta naokoli z denarjem, ki pravzaprav niti ni njegov.

Golobu ob povečanju prihodkov in štirikratnem povečanju dobička za lani pripada nagrada, ki po nekaterih navedbah medijev znaša 1,2 milijona evrov. Skupina GEN je sicer priznala, da je bila plača nekdanjega predsednika uprave Gen-I od 17. maja lani dalje nad mejami, ki jih zakon dovoljuje za direktorje državnih podjetij – vendar pa je pri tem tudi ostalo, zadeva zaenkrat še ni dobila svojega epiloga. Je pa seveda, če je vprašljiva višina plače, vprašljiva tudi višina nagrade.

“Tu utegnejo biti težave z osnovnim pravnim načelom, da ne moreš darovati nekaj, kar ni tvoje oziroma ti ne pripada. Morda naj raje zbira denar za vračilo domnevno nezakonito že preveč prejetega,” je malo za šalo malo zares na Twitterju komentiral mednarodni pravnik dr. Miha Pogačnik.

Pogačnik je opozoril še na eno pravno načelo. Če bi se izkazalo, da so bile plače ali nagrade previsoke, potem je tu tudi vprašanje tako imenovane neupravičene pridobitve, piše Nova24TV. 

T. C.