Foto: Twitter

Inštitut 8. marec je prejel poziv inšpektorata, ki je začel zbirati pojasnila in dokaze o domnevnih prekrških, povezanih z volilno kampanjo.

Inštitut 8. marec ni registrirana politična stranka, niti nima volilnega računa, a vseeno na terenu v času volilne kampanje izvaja volilne aktivnosti, kar je z zakonodajo prepovedano.

“Ravnokar smo dobili poziv za pojasnila glede kampanje, ki nam ga je poslalo Ministrstvo za notranje zadeve, v njegovem imenu Marko Kandolf, glavni inšpektor. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o naših domnevnih prekrških,” so 1. aprila 2022 objavili na Twitterju Inštituta 8. marec in pri tem poudarili, da so vse to napovedali in pričakovali. “Groza nas je, v kakšni državi živimo. Mirni smo, ker vemo, da smo skupnost.” 

Razvidno iz dopisa, je Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve s pozivom začel na podlagi več anonimnih prijav o domnevnih kršitvah volilne zakonodaje. Ob tem je inšpektorat dobil tudi več novinarskih vprašanj v zvezi z aktivnostim, ki jih izvaja Inštitut 8. marec v času volilne kampanje, zato so začeli zbirati dodatna obvestila in dokaze o prekrških.

Inšpektorat Inštitut 8. marec poziva, da jim v petih dneh posredujejo odgovore in pojasnila, sicer bodo v skladu z zakonom uvedli hitri prekrškovni postopek po uradni dolžnosti. Inšpektorat poziva k predložitvi dokazila o vsebini in programu kampanje, kdo je odgovorna oseba za izvedbo kampanje in pa da se opredelijo do navedb, da Inštitut 8. marec izvaja volilno kampanjo. V pozivu je še zapisano, da zakon o volilni in referendumski kampanji določa, da so volilna kampanja vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah. “V okviru vaše kampanje izvajate dejavnosti tako na shodih po slovenskih krajih kot tudi na spletnih straneh ter na družabnih omrežjih,” je zapisano v pozivu inšpektorata, pod katerega je podpisan glavni inšpektor Marko Kandolf.

Iz teh razlogov je Inšpektorat Inštitut 8. marec pozval, da se opredelijo do navedb, da izvajajo volilno kampanjo, kdo je tista oseba, ki je odgovorna za izvedbo njihove kampanje in predložijo dokazila o vsebini in programu kampanje, ki jo vodi Inštitut 8. marec.

Zakon o volilni in referendumski kampanji določa, da so volilna kampanja vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah. Inšpektorat je Inštitut 8. marec opozoril, da v okviru svoje kampanje zbiranja podpisov v podporo “predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti” izvajajo dejavnosti tako na shodih po slovenskih krajih kot tudi na spletnih straneh in družbenih omrežjih.

Na trditve direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač se je na Facebooku odzval tudi komentator Miran Videtič. “Gledam Niko 8. marec na POP TV … Žal mi je, Nika, ampak ‘šuplja ti je priča’, ko govoriš, da gre za politično preganjanje, ko ti želijo inšpektorji pregledati inštitut,” je zapisal Videtič. “Saj sama praviš, da nisi politik, čeprav na ulici napoveduješ izničenje zakonov, ki jih je sprejela, v parlamentu, legitimno izvoljena vlada! Kako Nika, brez lastnih poslancev? S pomočjo ulice? Z grožnjami? Kako?” je zanimalo Videtiča.

U. C.