Vir: Twiter

Največji slovenski kohezijski projekt s področja varovanja okolja, ki je vreden 135,6 milijona evrov, stoji že skoraj leto in pol.

 

Največ polemik se je pojavilo v povezavi s traso. Ta namreč s pomočjo sumljivih gradbenih dovoljenj poteka preko vodonosnika Kleče – vira pitne vode, od katerega je odvisno 300 tisoč Ljubljančanov. Ljubljanski župan Zoran Janković je sicer še naprej z bagrom rovaril po zasebnih njivah in polagal cevi, nato pa so proti koncu leta 2019 poslanci izglasovali priporočila ministru za okolje in prostor, da na podlagi veljavne zakonodaje nemudoma sprejmejo vse ukrepe za pridobitev zahtevane dokumentacije v zvezi z gradnjo kanalizacije na vodovarstvenem območju v Ljubljani in zagotovijo spoštovanje ustavne in neodtujljive pravice do zasebne lastnine lastnikov zemljišč. Ministrstvo Andreja Vizjaka je ustavilo razvpiti kanal C0, po Delu povzema portal Nova24TV.

Spomnimo, da je Mestna občina Ljubljana (MOL) je najprej dobila gradbeno dovoljenje in soglasja, šele nato je bil izdelan “predhodni” postopek presoje vplivov na okolje, kar je v neskladju s predpisi. Notranje revizijsko poročilo glede načrtovanja gradnje kanalizacijskega voda C0 je namreč razkrilo hude nepravilnosti, ki so jih zagrešili na Agenciji RS za okolje (Arso).

Nezaslišano! MOL pridobila gradbeno dovoljenje za gradnjo kanalizacijskega kanala C0 pred izdelavo “predhodnega” postopka presoje vplivov na okolje

T. C.