Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ne bo prisotna na inavguraciji Donalda Trumpa, ki bo potekala 20. januarja v Washingtonu. V Bruslju so potrdili, da von der Leyen ni prejela vabila na dogodek, in poudarili, da Evropska komisija še vedno išče možnosti za čimprejšnje vzpostavljanje stikov z novo ameriško administracijo.
Kot pojasnjujejo v Bruslju, se Ursula von der Leyen trenutno spopada z resno obliko pljučnice, kar je tudi vplivalo na njeno odsotnost pri prejšnji inavguraciji ameriškega predsednika Joeja Bidna. Zaradi bolezni je teden dni preživela v bolnišnici, vendar je zdaj že doma in dela na daljavo, je sporočila tiskovna predstavnica Evropske komisije.
Spremembe v povabilih na inavguracijo
Vabilo na inavguracijo ameriških predsednikov običajno prejmejo veleposlaniki, akreditirani v ZDA, a je Trump tokrat prekinil tradicijo in povabil nekatere svetovne voditelje. Med povabljenimi so kitajski predsednik Xi Jinping, italijanska premierka Giorgia Meloni in madžarski premier Viktor Orban. Xi je vabilo že zavrnil, medtem ko Meloni še ni potrdila svoje udeležbe.
Prisotni bodo tudi britanski politik Nigel Farage, francoski politik Eric Zemmour in nekdanji generalni sekretar zveze NATO Jens Stoltenberg. Iz Slovenije je povabilo prejel veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, udeležbo pa sta napovedala tudi poslanca SDS Žan Mahnič in Andrej Poglajen.
Pomen mednarodnih odnosov v novi Trumpovi administraciji
Odločitev, kdo bo povabljen na inavguracijo, lahko ponazarja tudi prihodnjo smer zunanje politike nove administracije. Trumpova izbira gostov odraža njegove prednostne naloge in odnose, ki jih želi negovati v svojem novem mandatu.
Medtem ko von der Leyen ne bo prisotna na inavguraciji, ostaja odprta možnost za prihodnje sodelovanje med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike. Bruselj upa na konstruktivno sodelovanje z novo administracijo, še posebej glede ključnih globalnih izzivov, kot so podnebne spremembe, trgovinska politika in varnost.
Neudeležba Ursule von der Leyen na Trumpovi inavguraciji poudarja kompleksnost mednarodnih odnosov v trenutni politični krajini. Medtem ko se nekateri svetovni voditelji odločajo za sodelovanje z novo ameriško administracijo, drugi ostajajo na obrobju, kar lahko vpliva na prihodnje diplomatske odnose in globalne politične dinamike. Evropska komisija in njena predsednica si bodo prizadevali za ohranjanje konstruktivnega dialoga z ZDA, kljub trenutnim izzivom.
Spletno uredništvo