Afera diploma vrhovnega sodnika Branka Masleše dobiva nove razsežnosti. Potem ko je vrhovno sodišče na novinarska vprašanja portala Siol.net glede diplome in pravosodnega izpita vrhovnega sodnika Branka Masleše odgovorilo, da so takšna vprašanja odveč, in da bo Masleša glede zapisanih neresnic vložil tožbo, kar je vrhovno sodišče sicer objavilo tudi na Twitterju, je Pravna fakulteta v Sarajevu nekaterim medijem podala nekaj skopih odgovorov.
Zakaj tolikšno prikrivanje in molk?
Tudi Pravna fakulteta v Sarajevu je povezana s slovenskimi osrednjimi mediji in posledično z vrhovnim sodiščem. Vse to se je razkrilo v odgovoru novinarju portala Prava Luki Peršu.
Perš je namreč na portalu spisal zgodbo o tem, kako so na vrhovnem sodišču brisali podatke o sodniku Masleši, med drugim pa se je obregnil tudi v pravno fakulteto v Sarajevu, kjer so odgovarjali nejasno in zelo očitno tako, da so nekaj prikrivali. Perš namreč stoji za tezo, da Masleša sicer ima diplomo, vendar takratne višje pravne šoli v Sarajevu, s katero tudi po takratnih predpisih ni bilo mogoče pristopiti k pravosodnemu izpitu, ki je pogoj za opravljanje sodniške službe. No, Masleša je kljub temu vse to opravil, velik faktor pa je bila zagotovo njegova politična angažiranost, saj je v 80-ih letih prejšnjega stoletja celo kandidiral na listi Zveze komunistov.
V oddaji Ura moči, ki jo vodi raziskovalni novinar Bojan Požar je politični analitik Peter Gregorčič zatrdil, da obstaja možnost, da je bil Masleši morebiti pravosodni izpit priznan po “jugoslovanskem zakonu vojaških sodišč, ki je dovolil, da ima človek diplomo pravne fakultete in opravljen vojaški izpit JNA“. Gregorčič pravi, da če to drži, je Masleša formalno pravno najverjetneje pokrit. Kakorkoli, Gregorčič je med drugim kritično izpostavil njegova sporna dejanja, kot je denimo konstrukt Patria. Masleša se namreč ni želel izločiti, celo ustavni sodniki pa so prišli do ugotovitve, da je bila s tem zaznana kršitev pravice do nepristranskega sojenja. “To je torej pravi trenutek, da odpremo razpravo o tem, kdo nam sodi, zakaj ugled našega sodstva limitira proti ničli in kako bi to zadevo lahko rešili,” je prepričan.
Glede na to, da je Branko Masleša kazenski sodnik, to po besedah Edvarda Kadiča pomeni, da je ta v tesni povezavi s kriminalnim miljejem. “Torej gre lahko za načrtno dejavnost, ki skuša zrušiti njega in sistem.”
Predlog, da zgodba z diplomo Masleše hitro dobi ustrezen epilog in tudi prispeva k ohranitvi videza nepristranosti slovenskega sodstva. 🙂#uraMoči @BojanPozar @PeterGregorcic pic.twitter.com/cASGEloADb
— Edvard Kadič (@edvardkadic) December 13, 2021
Spletni portal SIOL je objav potrdilo o diplomi vrhovnega sodnika Branka Masleše, katerega so poslali s pravne fakultete v Sarajevu.
Kot je med drugim razvidno iz dokumentov, je Masleša diplomiral leta 1975 in pridobil naziv diplomirani pravnik. Potrdilo o Masleševem pravosodnem izpitu, za katero so novinarji SIOL-a v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja zaprosili vrhovno sodišče, pa še vedno niso prejeli.
A gde je pečat? https://t.co/qEqWe0WnSt pic.twitter.com/tT9HG2genI
— Špela Rotar (@SpelaRotar) December 13, 2021
Afera (ponarejena?!) diploma postaja srhljivi fiasko 🇸🇮 vrhovnega sodišča. To se ne bo dobro končalo …@vrhovno @UstavnoSodisce @BorutPahor @IgorZorcic pic.twitter.com/mD6YFKzqp5
— BojanPožar (@BojanPozar) December 13, 2021
Preberite tudi:
Vse več dokazov, da je šlo v zadevi Patria za montiran proces
U. C.