Svetovni dan boja proti raku: Kako se bolniki z rakom spopadajo z izzivi in posledicami zdravljenja?

4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki ga organizira Mednarodna zveza za obvladovanje raka (UICC). Ta dan je namenjen ozaveščanju o raku ter spodbujanju preprečevanja, zgodnjega odkrivanja in zdravljenja te bolezni.

V Sloveniji vsako leto za rakom zboli več kot 17.000 ljudi. Po podatkih registra raka, ki deluje na Onkološkem inštitutu, trenutno živi več kot 130.000 oseb, ki so kadarkoli v življenju prejele diagnozo raka. Sonja Tomšič, koordinatorica državnega programa obvladovanja raka, poudarja, da je za dolgoročno obvladovanje bremena raka potrebna celovita in sistemska strategija. “V prihodnje moramo obvladovanje raka postaviti med prioritete slovenske družbe,” je dejala.

V skladu s posodobljenimi priporočili Sveta EU iz leta 2022 se v Sloveniji preučujejo možnosti za uvajanje presejalnih programov za pljučnega raka in raka prostate. Ustanovljene so strokovne skupine, ki raziskujejo predloge za organizirano presejanje. Po zaključku raziskovalnih projektov leta 2025 bodo izvedeni pilotni programi, ki bodo pripomogli k oblikovanju strategije za morebitno uvedbo teh presejalnih programov.

Bolezen rak ne prizadene le telesa, temveč ima tudi močan psihosocialni vpliv na bolnike. V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije opozarjajo na pomembnost celostne zdravstvene obravnave. Bolezen prinaša številne izzive, ki vključujejo iskanje smisla in obvladovanje stresa po zaključku zdravljenja. “Rak ni zgolj medicinska diagnoza, ampak globoko osebna izkušnja, ki vključuje ljubezen, upanje, strah in negotovost,” so zapisali v sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v onkologiji.

Integracija onkološke zdravstvene nege je ključna za celostno obravnavo bolnikov z rakom. Različni vidiki in ravni zdravstvene obravnave morajo biti povezani, kar vodi k izboljšanju kakovosti življenja bolnikov. Kljub prizadevanjem se Slovenija še vedno sooča z izzivi, kot so dostopnost, koordinacija in kakovost zdravstvene obravnave.

Pri inšpektoratu za delo opozarjajo, da rak ostaja eden največjih zdravstvenih izzivov na delovnih mestih. Po podatkih Evropske komisije je bilo leta 2020 v EU prijavljenih približno 120.000 novih primerov raka, povezanih z delom, kar je povzročilo približno 80.000 smrti letno. Tveganje za nastanek raka je odvisno od vrste izpostavljenosti ter posameznikove dovzetnosti, kar še dodatno poudarja potrebo po ozaveščanju in ukrepanju.

Ob svetovnem dnevu boja proti raku se bo odvila strateška konferenca o življenju z rakom, ki bo osredotočena na izzive bolnikov in sledenje poznih posledic zdravljenja. Med nagovorom bodo sodelovali ugledni predstavniki, kar bo še dodatno osvetlilo te pomembne teme.

Spletno uredništvo