V preteklem tednu je potekala 37. nujna seja Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri so člani odbora obravnavali Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije. V Slovenski demokratski stranki razpisu takšnega referenduma nasprotujejo.

Poslanec Andrej Kosi je izpostavil, da v Slovenski demokratski stranki nasprotujejo razpisu posvetovalnega referenduma o uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitev, saj bi ukinitev okrajev pomenila izničitev moči podeželja, na drugi strani pa bi pridobila spet večja mesta. Izničila bi se tudi moč novih kandidatov, pridobili pa bi tisti, ki so jim mediji naklonjeni.

Izpostavil je, da glede na sodbo Ustavnega sodišča, ni v neskladju z Ustavo RS volilni sistem, temveč je problem v območju volilnih okrajev, ki več ne ustrezajo merilom iz 20. člena Zakona o volitvah v državni zbor glede enakega števila prebivalcev in geografske zaokroženosti. Ustavno sodišče torej ne predlaga, da gremo v rešitev s preferečnim glasom in ukinitvijo okrajev, ampak bi morali iti v prenovo velikost volilnih okrajev.

V razpravi je poslanec Kosi tudi ovrgel koalicijski argument primerjave z evropskimi in lokalnimi volitvami. Poudaril je, da je na volitvah evropskih poslancev Slovenija ena sama volilna enota, pri lokalnih volitvah pa volivci znotraj občine volijo za liste ali stranke, preferenčni glas pa lahko dajo njihovim soobčanom, ki kandidirajo na volitvah. Izpostavil je, da bi z ukinitvijo okrajev odvzeli moč predvsem manjšim podeželjskim okrajem.

Kot dodaten argument za zavrnitev predloga za razpis referenduma je navedel način izvajanja kampanje: “Ne znam si predstavljati kako bi 11 kandidatov znotraj ene stranke iskalo dodatne glasove nekje v Prekmurju, v Prlekiji, po Ptuju ali pa po Slovenskih goricah, kjer pač kandidirajo tudi ostali člani. Torej hodili bi enemu drugemu znotraj stranke v v zelje.

Poslanka Anja Bah Žibert je v razpravi izpostavila, da so leta 1996 volivci na zakonodajnem referendumu, ne na posvetovalnem, odločili, da želijo večinski volilni sistem. Ta sistem bi bil najboljši preferenčni glas, saj bi ljudje tako direktno izvolili svojega poslanca. Žal se je takrat zgodila prevara volivcev. Dodala je, da so ljudje torej enkrat že povedali, za kaj so – za večinski volilni sistem. Ali bomo zdaj delali toliko referendumov, dokler koaliciji ne bo en rezultat všeč, potem pa bodo tistega upoštevali, ostale pa izigrali?

Kljub vsem opozorilom poslancev SDS so člani odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlog PS Gibanja Svoboda podprli z 9 glasovi za in 4 proti.

Spletno uredništvo
Vir: poslanska skupina SDS