Vir: gov.si

Na današnji tiskovni konferenci je minister za zdravje Janez Poklukar napovedal spremembe protokola testiranja na okužbo s koronavirusom Za potrditev okužbe bo dovolj pozitiven hitri antigenski test, na brezplačno PCR testiranje bo mogoče le z napotilom zdravnika.

Minister za zdravje Janez Poklukar je na tiskovni konferenci napovedal, da se s torkom v Sloveniji obetajo spremembe protokola testiranja na okužbo s koronavirusom. Med drugim bo za potrditev okužbe dovolj pozitiven hitri antigenski test, na brezplačno PCR-testiranje pa bo mogoče le še z napotilom zdravnika, poroča STA.

Potrdilo o cepljenju veljavno 270 dni

Spremenila se bodo tudi pravila o veljavnosti evropskega covidnega potrdila. Njegova veljavnost po novem ne bo več neomejena, podaljšati pa ga bo mogoče s cepljenjem s “poživitvenim” odmerkom. Od 1. februarja bo tako za starejše od 18 let veljala omejitev potrdila o cepljenju na 270 dni.

Od jutri dalje v veljavi slovensko covidno potrdilo

S 1. februarjem Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo o hitrem pozitivnem testu. Kot je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar, se bo potrdilo sicer preverjalo z isto aplikacijo kot evropsko digitalno covidno potrdilo, vendar bo veljalo samo v Sloveniji in se z njim ne bo dalo prehajati v druge države.

Vse osebe s pozitivnim hitrim antigenskim testom, ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, imajo tako potrjeno okužbo s koronavirusom.

Če je je test negativen, a ima oseba simptome, se mora izolirati za 72 ur. Če so po tem času simptomi še vedno prisotni, je treba ponovno opraviti hitri test. Če je ta pozitiven, gre za potrjeno okužbo, v nasprotnem primeru pa naj se oseba obrne na izbranega osebnega zdravnika.

Poklukar pričakuje, da bo tudi EU verjetno uvedla možnost izdaje potrdil na podlagi HAG-testov po Evropi. “Računamo, da bo večina teh potrdil lahko pozneje izdana kot evropsko potrdilo o prebolevnosti,” je pojasnil.

Na PCR testiranje le z napotitvijo osebnega zdravnika

Na PCR-testiranje bo osebo napotil osebni zdravnik oziroma zdravnik, ki obravnava bolnika. V to skupino spadajo predvsem kronični bolniki, nosečnice, imunsko oslabljene osebe in otroci, ki imajo povečano tveganje za težji potek covida-19, je še pojasnil Poklukar. Gre sicer za začasen ukrep, dokler je virus med populacijo tako močno razširjen.

Preberite tudi: 

Ne spreglejte! V Ljubljani se je odprla nova točka za testiranje na covid-19

T. C.