Teden boja proti raku v Sloveniji se danes začenja z napovedjo dveh novih presejalnih programov LUKA in PETER
Slovenija je 3. marca 2025 začela 42. teden boja proti raku, ki bo potekal do 9. marca. Dogodek organizira Zveza slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana, Ministrstvom za zdravje in Državnim programom za obvladovanje raka. Letos je dogodek poseben zaradi uvedbe evropskega projekta “Nadgradnja presejanja za raka v Sloveniji” (SG-REFORM TSI), ki bo trajal dve leti.
Projekt vključuje sodelovanje z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji (IARC/WHO) in Erasmus MC iz Rotterdama. Namen je preučiti možnosti za uvedbo novih presejalnih programov za raka prostate in pljučnega raka v Sloveniji. S tem Slovenija nadaljuje svojo tradicijo sodelovanja s tujimi strokovnjaki, podobno kot pri preteklih programih ZORA, DORA in Svit.
Rak prostate in pljučni rak sta med najpogostejšimi oblikami raka v Sloveniji. Rak prostate je najpogostejši pri moških, medtem ko pljučni rak pogosto prizadene oba spola. Presejalni programi omogočajo zgodnje odkrivanje, kar izboljšuje možnosti za uspešno zdravljenje in kakovost življenja bolnikov.
»Še posebej si želimo, da bi bolj zgodaj odkrivali pljučnega raka, saj je ta rak danes vodilni vzrok smrti zaradi raka,« je pojasnila prof. dr. Janja Ocvirk, strokovna direktorica OI.
Projekt LUKA je namenjen pljučnemu raku, projekt PETER pa raku prostate. Cilj teh programov je zmanjšanje umrljivosti in izboljšanje kakovosti življenja bolnikov, je pojasnila Zlata Štiblar Kisić, direktorica OI. Uvedba novih programov pomeni dodatno priložnost za zgodnje odkrivanje in uspešno zdravljenje.
Na uvodnem srečanju v okviru tedna boja proti raku je dr. Andre Carvalho iz IARC/WHO pojasnil, da projekt ICSIS podpira Slovenijo pri načrtovanju in izvedbi pilotnih presejalnih programov. Erasmus MC bo s svojimi izkušnjami prispeval k oblikovanju učinkovitih presejalnih politik.
Presejalni programi, kot so ZORA, DORA in Svit, so mednarodno priznani kot primeri dobre prakse. Uspešno zmanjšujejo pojavnost in umrljivost zaradi raka. Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje, je poudarila, da Slovenija ostaja med vodilnimi državami v Evropi na področju odkrivanja predrakavih in rakavih sprememb.
»Znana resnica je, da je bolje preprečevati kot zdraviti, zato pozivam k zdravemu življenjskemu slogu in k udeležbi v presejalnih programih, ki rešujejo življenja,« je dodala Marinko.
Rak je v Sloveniji vodilni vzrok smrti, z okoli 17.000 novimi primeri letno. Zveza slovenskih društev za boj proti raku pomembno prispeva k preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju raka. Evropski kodeks proti raku s 12 priporočili je pomemben vodnik pri oblikovanju preventivnih strategij.
Presejalni programi za raka prostate in pljučnega raka, podprti z mednarodnim sodelovanjem, obetajo nove možnosti za zgodnje odkrivanje. V prihodnjih letih bo Slovenija s pomočjo mednarodnih strokovnjakov postopno uvajala te programe, da bi izboljšala izide zdravljenja in kakovost življenja bolnikov.
Spletno uredništvo