Misija EPP-ja v Sloveniji: Presenečenje zaradi pomanjkanja interesa vladajoče koalicije

Misija EPP v Državnem svetu, Foto: Benjamin Beci / DS RS

V ponedeljek, 7. aprila 2025, je misija Evropske ljudske stranke (EPP) obiskala Slovenijo, da bi ocenila trenutno politično situacijo. Vodja misije Tomas Tobe je izrazil presenečenje nad nezainteresiranostjo vladajoče koalicije za srečanje z njihovimi predstavniki.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in drugi člani koalicije se namreč niso odzvali vabilu na srečanje.

Misija, ki jo sestavljajo švedski evroposlanec Tomas Tobe, slovenska evroposlanka Romana Tomc, Španec Raul de la Hoz Quintano, Nemka Lena Düpont in Poljak Michal Wawrykiewicz, je želela pridobiti vpogled v razmere v Sloveniji. Tobe je na tiskovni konferenci poudaril, da so želeli razpravljati o pogostih izrednih sejah parlamenta, vendar je bila predsednica DZ-ja nedosegljiva.

“Že to, da so nekateri, ki so imeli priložnost, da spregovorijo, zavrnili naše srečanje, govori samo zase,” je dejala Romana Tomc.

Vodja misije je poudaril, da je obisk namenjen oceni vladavine prava v Sloveniji, kar je za EPP zelo pomembno. Poudaril je, da morajo biti v vseh državah članicah EU enaki standardi, ne glede na to, kdo je na oblasti.

Tobe je izpostavil pomen neodvisnih institucij, ki zagotavljajo pregledno porabo proračunskih sredstev. Opozoril je na zmanjšanje sredstev Računskega sodišča, kar je odločitev državnega zbora, ki bi jo želeli podrobneje obravnavati.

“V vseh demokracijah moramo imeti sistem zavor in ravnovesij,” je poudaril Tobe.

Mediji so po njegovih besedah steber demokracije, pri čemer je posebej izpostavil vlogo javnih medijev, kot je RTV Slovenija. Izrazil je tudi zaskrbljenost zaradi odsotnosti odločitev ustavnega sodišča glede zakona o RTV-ju ter upanje, da bodo v Sloveniji brez odlašanja sprejeli priporočila iz poročila Evropske komisije o vladavini prava.

Tobe je dejal, da obisk v Sloveniji predstavlja začetek, pri čemer so nadaljnji koraki še odprti. Kljub temu je optimističen, da bo misija spodbudila razprave o nekaterih ključnih vprašanjih in težavah.

Misijo so sprejeli v Državnem svetu, kjer so o obisku med drugim zapisali:

Delegacija Državnega sveta RS je delegaciji evropskih poslancev (EPP/ELS) predstavila vlogo Državnega sveta RS v državni ureditvi. Predsednik DS RS Marko Lotrič je v predstavitvi povedal, da Državni svet RS šteje 40 članov, Ustava RS pa ga opredeljuje kot zastopstvo nosilcev socialnih, gospodarskih, poklicnih in lokalnih interesov in je kot tak zastopnik petih različnih interesnih skupin: delodajalcev, delojemalcev, kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev ter najštevilčnejše Interesne skupine lokalnih interesov z 22 predstavniki. »Sestava Državnega sveta RS pogojuje oblikovanje njegovih stališč k obravnavanim zadevam, saj ne zastopa političnih strank, ampak lokalne in funkcionalne interese. Z izjemo predsednika opravljajo državni svetniki funkcijo nepoklicno, kar jim omogoča neposredno povezanost z volilno bazo in okoljem, v katerem opravljajo svoje delo,« je pojasnil Lotrič. Poudaril je tudi, da je za slovenski parlament značilna asimetrična dvodomnost, saj Ustava RS ne predvideva enake politične moči za oba domova. Tako je Državni svet RS v osnovi korektiv in posvetovalni organ v smislu zavor in ravnovesij. »V okviru svojih pristojnosti prispeva k boljši kakovosti parlamentarnega dela, vključitvi večjega števila interesov v zakonodajni postopek in k sprejemanju boljše zakonodaje,« je vlogo drugega doma slovenskega parlamenta povzel Lotrič.

Obisk misije EPP-ja v Sloveniji je razkril politične napetosti in pomanjkanje dialoga med vladajočo koalicijo in evropskimi institucijami. Kako se bo situacija razvijala, bo pokazal čas, a že zdaj je jasno, da je vladavina prava v Sloveniji v ospredju evropske pozornosti.

Spletno uredništvo