Včeraj zvečer se je na območju Most zgodila huda nesreča s pirotehničnim sredstvom, v kateri se je huje poškodoval deček, mlajši od 14 let.

Pirotehnika in otroci: Nevarnosti, ki prežijo ob trenutku nepazljivosti

Nesreča, ki se je včeraj zvečer zgodila v Ljubljani, kjer je otroku v roki eksplodiralo pirotehnično sredstvo, ponovno opozarja na resnost uporabe teh izdelkov. Čeprav je pirotehnika pogosto videna kot del prazničnega vzdušja, lahko trenutek nepazljivosti povzroči trajne posledice. Policija opozarja na nevarnosti, ki jih prinaša nepremišljena uporaba pirotehničnih izdelkov, ki lahko posameznike zaznamuje za vse življenje.

Nevarna igra s pirotehniko

V zadnjih letih so statistični podatki pokazali zaskrbljujoč trend poškodb zaradi pirotehnike. Po podatkih Evropskega združenja za varnost potrošnikov (ANEC) se v Evropski uniji vsako novoletno sezono zgodi približno 4000 poškodb zaradi pirotehnike, od tega je več kot 30 % resnih. V Sloveniji so v obdobju med letoma 2018 in 2023 zabeležili povprečno 50 poškodb letno, večinoma pri mladoletnikih.

V včerajšnjem ljubljanskem incidentu je šlo za mladoletnega fanta, mlajšega od 14 let, a policija točne starosti ne razkriva, ki je utrpel hude poškodbe rok in obraza, potem ko je poskušal prižgati pirotehnično sredstvo, ki sprva ni delovalo, nato pa mu je sredstvo počilo v njegovih rokah. Po poročanju portala 24ur je prvi na pomoč priskočil občan, ki je videl dogodek. Skupaj s policisti so mu ustavljali najhujše krvavitve in ga predali v oskrbo reševalcem. Mladoletnik je večino hudih poškodb dobil na rokah in obrazu. Nesreča je še en opomin, da je varnost pri uporabi pirotehnike ključnega pomena, saj lahko celo sekunda nepazljivosti vodi v dolgotrajne posledice.

Zakonska regulativa in njene pomanjkljivosti

V Sloveniji je uporaba pirotehničnih izdelkov strogo regulirana. Prodaja in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, sta prepovedani že od leta 2008. Kljub temu pa je dovoljena uporaba nekaterih pirotehničnih izdelkov kategorije F1 med 26. decembrom in 1. januarjem, vendar le ob upoštevanju določenih varnostnih ukrepov.

Čeprav zakonodaja določa stroge kazni za kršitve, ki segajo od 400 do 1200 evrov, so te kazni pogosto premalo odvračilne. Kot kažejo podatki, prepovedi in kazni ne morejo popolnoma preprečiti dostopa otrok do teh nevarnih izdelkov. Starši in skrbniki igrajo ključno vlogo pri izobraževanju in nadzoru, da bi preprečili takšne nesreče.

Vpliv na okolje in živali

Poleg nevarnosti za ljudi ima uporaba pirotehničnih sredstev tudi negativne vplive na okolje in živali. Pirotehnika sprošča škodljive kemikalije v zrak, kar prispeva k onesnaženju zraka. Po podatkih Evropske agencije za okolje (EEA) pirotehnični izdelki prispevajo k povečanju koncentracije delcev PM10 v zraku, kar lahko negativno vpliva na zdravje ljudi.

Živali, predvsem psi in mačke, so še posebej občutljivi na hrup, ki ga povzroča pirotehnika. Vsako leto veterinarji poročajo o povečanju stresa in ran pri hišnih ljubljenčkih v obdobju praznikov. Številni lastniki hišnih ljubljenčkov se odločijo za sedative ali druga pomirjevala, da bi svojim živalim olajšali stres.

Kako Zagotoviti Varnost?

1. Izobraževanje in Ozaveščanje: Ključnega pomena je, da se otroci in mladoletniki zavedajo nevarnosti, ki jih prinaša pirotehnika. Šole, starši in skupnosti morajo izobraževati mlade o pravilni in varni uporabi teh izdelkov.

2. Nadzor in Uporaba: Če se pirotehniki ne morete povsem izogniti, poskrbite, da jo otroci uporabljajo le v nadzorovanih okoliščinah in pod nadzorom odraslih.

3. Kupujte Legalno: Izogibajte se nakupu pirotehničnih izdelkov od nepreverjenih prodajalcev na tržnicah ali preko spleta. Legalni izdelki so testirani in imajo ustrezna navodila za uporabo.

4. Upoštevanje Okolice: Pirotehniko uporabljajte le na odprtih prostorih, stran od ljudi, živali in objektov. Upoštevajte vse lokalne predpise in varnostne ukrepe.

Včerajšnja nesreča v Ljubljani je še en tragičen opomin, kako hitro se lahko zabava spremeni v katastrofo, ki na vpletene vpliva celo življenje. Poškodbe, ki so zadobljene ob nesrečah s pirotehničnimi sredstvi, v večini primerov trajno zaznamujejo življenje osebe, ki je nesrečo doživela.

Pirotehnika je in bo ostala del prazničnih tradicij, vendar je nujno, da se njena uporaba izvaja odgovorno in varno. Z izobraževanjem, nadzorom in ustrezno zakonodajo lahko zmanjšamo tveganja in zagotovimo, da bodo prazniki zares čas veselja, ne pa obžalovanja. “Nekaj sekund zabave te lahko zaznamuje za vse življenje,” je več kot le svarilo — je klic k odgovornosti.

 

Spletno uredništvo