Janez Janša: Vse ukrepe, ki jih je vlada sprejela, je sprejela na podlagi mnenja stroke

Foto: Twitter

Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša je včeraj obiskal UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s stanjem in prilagoditvami, ki jih je klinični center uvedel za obvladovanje virusa COVID 19. Predsednik vlade si je ogledal prostore začasne urgence, otroške intenzivne enote in se seznanil s stanjem na Infekcijski kliniki. Premier se je seznanil tudi z načrti za delovanje bolnišnice po epidemiji in z načrti za izgradnjo dodatnih kapacitet Infekcijske klinike.

 

V UKC Ljubljana je trenutno hospitaliziranih 51 bolnikov na COVID oddelkih, od tega na odraslih oddelkih 37 bolnikov in 14 v enotah intenzivne nege.

Po obisku je predsednik vlade Janez Janša dejal, da rezultati kažejo, da so stvari pod nadzorom. »Vsi so opozarjali na krivuljo, ki smo jo z ukrepi uspeli zaustaviti, a še ne pada in je še veliko vprašanje, kdaj bomo lahko trdili, da se je epidemija zaustavila v takšni meri, da se bo življenje lahko vrnilo v normalne tokove.«

Janez Janša je ob obisku izpostavil, da je vlada vse ukrepe, ki jih je sprejela, sprejela na podlagi mnenja stroke. »Res pa je, da dolgo časa takoimenovana stroka v Sloveniji ni bila enotna in da smo morali pogledati tudi, kako so se na podobno grožnjo, ki je simetrična po celi Evropi oziroma tudi po celem svetu, odzivale druge države in strokovnjaki po drugih državah.«

»Nismo slepi. Opazovali smo, kaj se dogaja po svetu in videli, kaj deluje in kaj ne. Na veliko srečo, Slovenija ni bila prvo žarišče v Evropi. Če bi bili, potem bi bila cena takšna kot je bila v Italiji, kjer se je zamujalo z ukrepi,« je ocenil premier.

Po premierjevih besedah vlada tudi intenzivno spremlja, kaj se dogaja v tistih državah, kjer so že mislili, da so epidemijo zajezili, pa je ponovno izbruhnila. “Po današnjem pogovoru z ljudmi iz prve bojne črte se še bolj zavedam, da tudi nevarnost ponovnega vala ni mimo in iz tega vidika je treba biti zelo pazljiv pri sproščanju nekaterih ukrepov.«

Nekateri ukrepi, ki jih danes razumemo kot zaustavitev javnega življenja, bi se lahko sicer po premierjevi napovedi postopoma odpravili še pred koncem maja, nekateri mogoče tudi proti koncu meseca aprila. Življenje se bo začelo vračati v normalne tire, ko bo dovolj zaščitne opreme in ko se bomo navadili na pravilno uporabo zaščitne opreme in po tem, ko se bodo tudi službe, servisi, navadili obratovati v razmerah, ki postajajo nova normalnost in bo ta nova normalnost v državi trajala toliko časa, dokler ne bo novega učinkovitega cepiva ali učinkovitega zdravila za to bolezen, je dejal.

U. C.