Foto: Osebni arhiv Ksenije Sever

Pogovarjali smo se z ljubljansko mestno svetnico Ksenijo Sever. Ker je gospa Sever tudi kandidatka za poslanko na letošnjih parlamentarnih volitvah, smo nekaj besed namenili tudi aktualnemu političnemu dogajanju v Sloveniji.

Gospa Sever ste rojena Ljubljančanka. Kaj je tisto, kar Vas je prepričalo, da ste v prestolnici ostali vse življenje?

Rojena sem v Ljubljani, mladost preživela v centru mesta, rada povem, da sem bila doma nasproti Nebotičnika. Moje igrišče je bil park Tivoli, tudi sankališče in kopališče bazen Ilirija. Na ploščadi pred gostilno Figovec je bilo zbirališče mladih, tam so predvajali risane filme. Kraj, kjer se rodiš, preživiš mladost pusti v posamezniku neizbrisen pečat. Sedaj živim v Četrtni skupnosti Šentvid, Ljubljana je moj rojstni kraj, tu živi moja družina, sinova in 6 vnukov, navezana sem na to mesto.

Kraj, kjer se rodiš, preživiš mladost pusti v posamezniku neizbrisen pečat.
 

V Šentvidu, kjer živite, ste aktivni tudi v Četrtni skupnosti Šentvid. Nam poveste kateri projekti so trenutno aktualni?

V Šentvidu si že več let prizadevamo za širitev pokopališča, saj se prebivalstvo Šentvida z gradnjo stanovanjskih blokov zelo povečuje in pokopi niso možni v lokalnem okolju. Prioriteta mora biti tudi izgradnja štiripasovne Celovške ceste proti Medvodam, parkirišče P&R v Stanežičah je sedaj prazno, dnevni migranti, ki prihajajo iz Poljanske, Selške in Škofjeloške doline v mesto, ustvarjajo več urne zastoje, onesnažujejo okolje, povzročajo hrup in to je velik prometni problem v našem kraju. Leta 2008 je bil odprt avtocestni predor Šentvid, vendar je možno zavijanje samo levo proti Medvodam, vhod in izhod iz predora v smeri Šentvid, pa še do danes ni realiziran. V naseljih Medno, Dvor, Stanežiče prebivalci niso priključeni na kanalizacijsko omrežje, nimajo plinovodnega omrežja, kar je osnovni pogoj za kvaliteto bivanja. Zgraditi bi bilo potrebno tudi novo knjižnico, prostore za lokalno samoupravo in prisluhniti krajanom, ki si želijo dom starejših občanov in dnevno varstvo za svoje domače.

V naseljih Medno, Dvor, Stanežiče prebivalci niso priključeni na kanalizacijsko omrežje, nimajo plinovodnega omrežja, kar je osnovni pogoj za kvaliteto bivanja.

Že drugi mandat ste tudi mestna svetnica MOL. Kako številčna je svetniška skupina SDS?

Ja res je, leta 2014, sem bila prvič izvoljena na listi SDS za mestno svetnico, takrat, nas je bilo 7 svetnikov. Na lokalnih volitvah 2018, pa smo volilni rezultat povečali za več kot 40 % in v mandatu 2018-2022 ima lista SDS 10 mestnih svetnikov.

Na lokalnih volitvah 2018, pa smo volilni rezultat povečali za več kot 40 % in v mandatu 2018-2022 ima lista SDS 10 mestnih svetnikov.

Katera področja pokrivate? Na katere dosežke ste najbolj ponosni?

Že drugi mandat sem predsednica komisije za pobude občanov in podpredsednica odbora za finance. V prvem mandatu sem bila članica komisije priznanja in uspela s predlogom, da je Kulturno društvo Blaž Potočnikova čitalnica leta 2017 prejelo plaketo MOL, leta 2021 je plaketo prejelo tudi Kulturno društvo Ženski pevski zbor Svoboda Vižmarje Brod, naša sokrajanka pevka Elda Viler, pa je prejemnica nagrade MOL. S pobudami službam MOL sem uspela, da se je v Šentvidu asfaltiralo nekaj ulic in namestijo prometne ovire.

S pobudami službam MOL sem uspela, da se je v Šentvidu asfaltiralo nekaj ulic in namestijo prometne ovire.

Kako ocenjujete razvoj Ljubljane v zadnjih letih?

Moje mesto skozi čas spreminja podobo, v centru mesta ni več tistih malih živilskih trgovin, ni kinodvoran, gradijo se veliki luksuzni stanovanjski objekti, male zelene površine med stanovanjskimi objekti pa se spreminjajo v parkirišča. Veliko investicij je ravno v centru mesta, Ljubljana pa ima 17 četrtnih skupnosti, zato bi si želela, da se Ljubljana razvija enakomerno, da so ulice tudi na obrobju mesta asfaltirane, da vsi prebivalci Ljubljane živijo v urejenem okolju z vso infrastrukturo, kot je v centru mesta. Žalostna in sramotna je podoba Plečnikovega štadiona, ki že desetletje samo propada, tudi Stožice so nedokončane, čez vodovarstveno območje, pa se gradi kanalizacija, ki bo ogrožala glavno zajetje pitne vode za celotno območje Ljubljane. Podoba starega mestnega jedra se iz leta v leto bolj spreminja.

Žalostna in sramotna je podoba Plečnikovega štadiona.

Katere odločitve ste sprejeli na zadnji seji mestnega sveta?

Na 29. seji MOL, ki je bila 31. 1. 2022 smo vsi svetniki soglasno potrdili predlog poslovnega načrta družbe Žale javno podjetje d.o.o., prav tako pa smo potrdili  predlog strategije razvoja Javnega zavoda Ljubljanski Grad in dokument Krožni potencial Ljubljane 2021-2027. Svetniki SDS želimo biti konstruktivna opozicija in vedno podpremo predloge, ki so v dobro meščanov našega mesta.

Svetniki SDS želimo biti konstruktivna opozicija in vedno podpremo predloge, ki so v dobro meščanov našega mesta.

Ste tudi kandidatka za poslanko na letošnjih volitvah. Zakaj se boste zavzemali? Kakšni vaši načrti?

Res je, sem evidentirana kandidatka za državnozborske volitve RS v letošnjem letu. Zavzemala se bom za razvoj podjetništva, odpravo birokratskih ovir, še večje davčne olajšave, pospešeno gradnjo trga najemnih stanovanj, gradnjo študentskih domov, vlaganje v javni prevoz in pomoč ljudem, ki se želijo samozaposlit in s tem prispevati dodano vrednost gospodarstvu. Mislim tudi, da je še vedno premalo žensk aktivnih v politiki in na vodilnih mestih v državni upravi, gospodarstvu in so tudi premalo nagrajene.

Zavzemala se bom za razvoj podjetništva, odpravo birokratskih ovir, še večje davčne olajšave, pospešeno gradnjo trga najemnih stanovanj, gradnjo študentskih domov, vlaganje v javni prevoz in pomoč ljudem, ki se želijo samozaposlit in s tem prispevati dodano vrednost gospodarstvu.

Kako ocenjujete delovanje vlade pod vodstvom Janeza Janše?

Vlada Janeza Janše si zasluži oceno odlično, kar ji priznavajo doma in tudi v Evropi. S svojimi predlogi je od nastopa v marcu 2020 pa do danes pospešila gospodarski razvoj, ukrepi namenjeni podjetjem v času Covid epidemije, malemu gospodarstvu, turizmu, kulturi, študentom, družinam, upokojencem so pomagali premagati krizo vsem državljanom Slovenije. Pospešeno je črpanje že odobrenih Evropskih sredstev, pridobili smo posojila z negativno obrestno mero namenjena kot finančno pomoč prebivalstvu, nepovratna sredstva v višini 2. milijardi EUR, s sredstvi iz evropskega Sklada za okrevanje in proračunskimi sredstvi za investicije, pa je vlada pričela z deli na infrastrukturnih projektih. Gradijo se domovi za ostarele, brezposelnost je nižja, kot je bila leta 2008, kupna moč prebivalstva se je povečala in vlada je imela januarja 2022 v proračunu presežek 100 milijonov EUR. Ta presežek, pa želi vlada v obliki povečanja plač, zmanjšanja dohodnine vrniti zopet nazaj ljudem. Pri sprejemu tega zakona, pa so ovira stranke levice, ki vlagajo ustavne obtožne in preprečujejo, da bi ljudje prejeli višje plače.

Vlada Janeza Janše si zasluži oceno odlično, kar ji priznavajo doma in tudi v Evropi.

Veliko se govori o tem, da bodo letošnje volitve prelomne. Kaj lahko po vašem mnenju za Slovenijo prinesejo dobrega in kaj slabega?

Da, letošnje volitve so zares prelomne. Poglejte, Slovenija ima najvišjo gospodarsko rast med vsemi evropskimi državami v višini 8,1 procenta. Če želimo to rast ohraniti in živeti v socialni, demokratični, pluralni družbi, kjer bo vrednota delo, kjer nas razlike lahko združijo v spoštovanju in sodelovanju, morajo zmagati stranke, ki imajo programe in zmorejo v dobrobit državljanov Slovenije preseči programske razlike. Naš pogled mora biti zazrt v prihodnost razvoja in zavedati se moramo, da le enotni skupaj tlakujemo pot za boljši jutri vseh državljanov naše domovine Slovenije. Slovenska demokratska stranka, ki jo vodi gospod Janez Janša je dokazala, da to zna in zmore.

Naš pogled mora biti zazrt v prihodnost razvoja in zavedati se moramo, da le enotni skupaj tlakujemo pot za boljši jutri vseh državljanov naše domovine Slovenije.

T. C.