Alenka Žagar Slana je upokojena zdravnica, ki je bila zaposlena v Zdravtvenem domu Bežigrad. Članica več strokovnih združenj. Je mati treh otrok in babica petim vnukom. In še in še.
Kot zdravnica velikokrat izpostavljate, da si Slovenja zasluži sodoben, evropski zdravstveni sistem. Katere težave so ključne pri nas in kako jih odpraviti?
Slovenija ima evropsko zdravstvo, toda zadnja leta ima zdravstvo kot sistem hude težave. Najprej je treba “sprostiti delo” zdravstvenim delavcem. Popoldne naj zdravniki, sestre in ostali delajo tisto, kar najbolje znajo, skrbijo za bolnike. Cene zdravstvenih storitev morajo biti realne, plačane v 14 dneh tako v javnem kot zasebnem sektorju. Zdravstvena zavarovalnica potrebuje konkurenco, bolniki pa zavarovalne police. Ali kdo ve, če ima zavarovan zlomljen nos, ki krivo zaraste v “krompir”? Zdravstvena zakonodaja mora biti evropsko primerljiva, sedaj ni. Zdravstvo mora biti organizirano in vodeno kot gospodarstvo. Bolniki se naj posvetijo svojim tegobam, zdravniki njihovemu zdravju. Znanje imamo, potrebujemo še čas in sredstva, da bolnikom ponudimo najboljše za njihovo dobro.
Kaj pa oskrba starejših? Zaradi osebne tragdije se vsak dan srečujete s to problematiko.
Ko se “zgodi” taka bolezen, so posledice trajne. Družina se šele zave, v kako neživljenjskih okoliščinah v resnici živi. Vsaka stopnica je odveč, vsa vrata so preozka, kopalnice neprilagojene, postelje neprilagojene, hrana mora biti zadostna, vendar vse pasirano, hranjenje preko žlice nadzorovano in počasno, lahko ima usodne posledice… V domačem okolju je oskrba takega bolnika nemogoča, nudijo jo lahko samo specializirane ustanove. Za Franceta zgledno skrbijo v domu na Škofljici in s tega mesta se jim iskreno zahvaljujem v svojem imenu in imenu otrok snah, zeta in vnukov.
Se vam zdi, da je Ljubljana prijazno mesto do vseh vseh genaracij?
Pravite tudi, da bi morali mestno jedro pomladiti z ladimi družinami. Zakaj?
Mesto je sociološko komplicirana tvorba. Ljubljana ima izpraznjeno mestno jedro, v centru mesta ni otrok. V ulici, v kateri živim, ni ta hip niti enega otroka! In tu je že delni odgovor na vaše vprašanje. Govorim iz svoje izkušnje. Kadar se zvečer vračam domov, ni nikogar, ki bi tukaj stanoval in živel tudi ponoči. Vsa okna so temna, že leta nisem slišala otroškega vrišča z okoliških dvorišč. V velikih stanovanjih živi tu pa tam kak starejši človek, mladi so se odselili in prav je tako. Pravijo, da gre za petindvajsetletni cikel v življenju mesta. Potem smo sedaj v fazi, ko je potrebno mestno jedro pomladiti. Pred nekaj meseci se je v sosednje stanovanje vselil mladi in uspešni oblikovalec Klemen in njegov kuža Bruce. In kaj reče Klemen nekega dne? “Tukaj vlada fantastičen mir! Spim kot polh, nobenega šuma, nobenega hrupa!”
Stalni prebivalci mest, od otroka do starostnika so ali smo vezno tkivo mesta. Dajemo mu življenje, dinamiko, ton, ritem, barvo. Pomladimo Ljubljano!
Najlepša hvala za pogovor. Želim vam obilo prijetnih trenutkov z vašimi vnuki.