Delegacija poslanske skupine Evropske ljudske stranke (ELS) je v Sloveniji začela svojo misijo z obiskom, ki je razkril številne teme, kot so stanje demokracije, svoboda medijev, pritiski na neodvisne institucije, podrejanje policije, korupcija in delovanje sodne veje oblasti.

Na seznamu povabljencev so bili predstavniki različnih strani, vključno s člani koalicije, predsednico Državnega zbora in ministrom za notranje zadeve. Kljub povabilu se mnogi niso odzvali, kar je pomenljivo sporočilo samo po sebi.

Delegacija ELS je skozi pogovore z različnimi sogovorniki oblikovala stališča o stanju demokracije v Sloveniji. Pomanjkanje odgovorov na ključna vprašanja je bilo očitno, kar je delegacijo spodbudilo k še večji pozornosti na področjih, kjer so bile zaznane nepravilnosti. Poudarili so, da odsotnost odgovorov na vprašanja o odstopanju od demokratičnih standardov govori sama zase.

“Skrivanje pred odgovornostjo ni naletelo na razumevanje,” je povzela Romana Tomc.

Med številnimi odprtimi vprašanji, ki so jih obravnavali, so izpostavili naslednje:

  • Kako je mogoče, da ima Državni zbor trikrat več izrednih sej kot rednih?
  • Zakaj koalicija ignorira mnenja Državnega sveta?
  • Zakaj vlada neposlušne institucije kaznuje z odvzemom sredstev?
  • Zakaj še ni bilo odločeno o zakonu o RTV na Ustavnem sodišču?
  • Kako poteka vpletanje predsednika vlade v policijo?
  • Kakšni so poslovni odnosi med predsednikom vlade in podjetji v državni lasti?
  • Kakšne spremembe prinaša nova medijska zakonodaja?
Delegacija ELS v Sloveniji, vir: pisarna evropske poslanke Romane Tomc

Predstavniki delegacije so izrazili začudenje nad stanjem v Sloveniji, saj so primeri, ki so jih obravnavali, presegali razumevanje ljudi, ki verjamejo v politično odgovornost in kaznovanje korupcije z odstopom. Obisk delegacije ELS je le prvi korak v dolgem procesu, ki bo potekal v Evropskem parlamentu, Evropski komisiji in drugih institucijah, katere spremljajo razmere v Sloveniji.

“Postopek se bo nadaljeval v Evropskem parlamentu in drugih institucijah, ki skrbno spremljajo to razkrajanje demokracije,” je poudarila Romana Tomc.

Delegacija ELS se je za obisk v Sloveniji temeljito pripravila, saj so želeli razumeti zapleteno politično realnost države. Zahvalili so se tudi vsem, ki so prispevali k razumevanju situacije pred njihovim prihodom.

Obisk delegacije ELS predstavlja začetek prizadevanj za zaščito demokracije, vladavine prava in svobode medijev v Sloveniji. To je tema, ki bo še naprej v središču pozornosti evropskih institucij.

Spletno uredništvo