17. novembra obeležujemo svetovni dan nedonošenčkov. V Sloveniji se vsako leto rodi več kot 1200 nedonošenčkov, na svetu pa je prezgodaj rojen vsak deseti otrok.

Razpoznavni znak svetovnega dneva nedonošenčkov so drobcene vijoličaste nogavičke, obešene na vrvici skupaj z devetimi velikimi, belimi, kar simbolizira, da je vsak deseti novorojenček na svetu rojen prezgodaj. Slogan letošnjega svetovnega dne je »dostop do kakovostne oskrbe povsod po svetu« (Access to quality care everywhere!), ki poudarja, kako pomembno je nuditi kakovostno oskrbo vsem prezgodaj rojenim otrokom, ne glede na kraj rojstva.

Število nedonošenčkov kljub napredku medicine – ali pa prav zaradi njega – narašča. In ker v večini primerov še vedno ne poznamo razloga za prezgodnji pričetek poroda, ga ne moremo preprečiti. Število narašča tudi zato, ker današnja medicina daje možnost zanositve tudi tistim ženskam, ki jim zaradi kronične bolezni ali neplodnosti ne bi bilo dano materinstvo ali bi jih zadnja tretjina nosečnosti življenjsko ogrozila, zato je potrebno porod sprožiti prezgodaj. Čeprav je zelo prezgodnje rojstvo najpomembnejši razlog za umrljivost dojenčkov, pa se meja za varno preživetje spušča in danes lahko damo upanje na zdravega otroka tudi staršem, ki se jim rodi nedonošenček 4 mesece prezgodaj.

Pobudo za svetovni dan so najprej dale organizacije staršev, združene v Evropsko fondacijo za skrb za novorojenčke (European Foundation for the Care of Newborn Infants, EFCNI), katere član je tudi slovensko Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom, ki ga vodi dr. Lilijana Kornhauser Cerar, vodja Službe za neonatologijo na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana.

Pridružili so se jim še ameriško (March od Dimes), avstralsko (National Premmie Foundation) in afriško (LittleBigSouls), nato pa so jih podprle še Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in UNICEF.

V zadnjih letih na ta dan posamezniki in organizacije iz več kot 100 držav združijo moči z aktivnostmi in organizacijo posebnih dogodkov, ki naj opozorijo, da je po vsem svetu desetina otrok rojenih prezgodaj in da ti otroci in njihove družine zaslužijo pozornost ter pomoč. K udeležbi pri počastitvi svetovnega dne prezgodaj rojenih otrok so vabljeni vsi – ne le starši, zdravstveni delavci, bolnišnice, dobrodelna združenja, temveč tudi podjetja, politiki, mediji. In tudi majhen napor ali pozornost pomeni veliko in lahko prinese pozitivne spremembe.

Vijolične nogavičke

Razpoznavni znak svetovnega dneva nedonošenčkov so, kot rečeno, drobcene vijoličaste nogavičke, obešene na vrvici skupaj z devetimi velikimi, belimi (Socks for Life), kar simbolizira, da je vsak deseti novorojenček na svetu rojen prezgodaj.

vijolicno tromostovje
Vijolična so tudi oblačila staršev in medicinskega osebja, baloni in barvni trakovi, s katerimi okrašujejo oddelke, kjer se zdravijo nedonošenčki, v barvo pa se ob svetovnem dnevu nedonošenčkov odenejo tudi različne znamenitosti v mestih in naravi.

V Ljubljani za vse nedonošenčke na svetovni dan nedonošenčkov obarvajo znameniti most Tromostovje v vijolično barvo.

Spletno uredništvo