Poslanec Zvone Černač je na današnji novinarski konferenci spregovoril o pozivu Slovenske demokratske stranke k preklicu posvetovalnega referenduma o drugem bloku Jedrske elektrarne Krško (JEK).
Kot je uvodoma poudaril Černač, JEK že 4 desetletja zagotavlja stabilnost pri oskrbi z električno energijo v Republiki Sloveniji in zagotavlja tudi cenovno dostopno električno energijo. Obratovalno dovoljenje za JEK 1 poteče leta 2043. “Glede na spremembe pri oskrbi z električno energijo v zadnjih letih, nedavna velikanska nihanja cen glede na hitrejšo opustitev rabe fosilnih goriv, predvsem premoga, ki danes v Sloveniji zagotavlja približno tretjino potreb, je jasno, da je stabilnost oskrbe odvisna od nadaljnje rabe jedrske energije,” je povedal poslanec Černač. Podlage za JEK 2 so v številnih dokumentih, ki so bili sprejeti v zadnjih letih. Gre za strategijo razvoja Slovenije, ki opredeljuje JEK2, Resolucijo o strategiji prostorskega razvoja, Prostorski red Slovenije, Resolucijo o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije 2050, Energetski zakon idr. Najpomembnejši mejnik predstavlja energetsko dovoljenje, ki je bilo izdano že pred 3 leti.
Pri JEK 2 gre za zelo pomembno in strokovno zahtevno odločitev, ki je ni mogoče sprejeti brez ustreznega zaupanja javnosti. Vse to so bili razlogi, da je SDS 18. januarja letos vložila pobudo za razpis posvetovalnega referenduma za JEK 2 z referendumskim vprašanjem, ki je bilo drugačno, kot je bilo kasneje sprejeto po usklajevanju z ostalimi parlamentarnimi strankami. SDS je predlagala referendumsko vprašanje: Ali ste za to, da RS zagotavlja stabilno in cenovno dostopno energijo preko uporabe nuklearne energije z gradnjo drugega bloka JEK in manjših modularnih reaktorjev?
Predsednik vlade se je zavedal pomembnosti tega vprašanja in sklical sestanek vseh parlamentarnih strank. Na tem sestanku so se vse stranke, vključno z Levico, ki jo je predstavljala Asta Vrečko, strinjale, da se posvetovalni referendum izvede. Niso se strinjale s tem, da se izvede sočasno z volitvami v Evropski parlament. Ker je bilo doseženo soglasje vseh parlamentarnih strank, je bilo dogovorjeno, da se pripravi nov predlog, ki bo usklajen z vsemi parlamentarnimi strankami in da SDS umakne svoj predlog.
“Seveda smo v SDS kot stranki dialoga in povezovanja pričakovali, da se bodo stranke koalicije pri tem vprašanju poenotile. Potekala so številna usklajevanja, na teh je koalicija predlagala spremembo referendumskega vprašanja tako, da se je k referendumskemu vprašanju vključila tudi resolucija o miroljubni rabi jedrske energije. Ker je ta dodatek pomenil neko formalno težavo, je potem ta del izpadel. V zadnji Tarči smo potem gledali prikaz tega na popolnoma drugačen način. Običajna usklajevanja parlamentarnih strank so bila prikazana kot skriti dogovor z namenom izničenja volje volivcev, češ da s tem, ko je parlament v resoluciji že potrdil slovensko energetsko prihodnost z JEK2, odločanje volivcev na referendumu ne bo imelo nobene teže. Kar je navadna manipulacija in zavajanje,” je pojasnil Zvone Černač.
V nadaljevanju je poudaril, da ima pri tem projektu enako kot v političnem delovanju največjo težo zaupanje oz. verodostojnost. To zaupanje in verodostojnost sta se pred začetkom volilne kampanje pred referendumom izjemno omajala. Vprašanje se je zmanipuliralo, vladajoča koalicija, na kateri leži največja odgovornost, pa žal ni enotna. Žal tisti del, ki trenutno v tej koalicijo nima večine, namerava to kampanjo in vprašanje izkoristiti za neke druge politične namene, ne pa za odločanje o naši strateški prihodnosti glede zagotavljanja energetske neodvisnosti in samozadostnosti.
“Vladajoči koaliciji v teh razmerah predlagamo in jo pozivamo, da predlaga sklep o preklicu tega referenduma, ker bi odločanje v teh razmerah imelo dolgoročno negativne posledice tako za državo kot za ljudi in bi povzročilo velikansko škodo, ki jo v prihodnosti nobena vlada ne bo mogla popraviti. V primeru, da do tega ne bo prišlo, Slovenska demokratska stranka v volilni kampanji ne bo sodelovala. Ko se bo stanje izčistilo in bo odgovornost prevzela vlada, ki se bo zavedala strateškega pomena nadaljnje uporabe jedrske energije za proizvodnjo električne energije, in sicer v miroljubne namene, pa bomo tak predlog ponovno podprli,” je bil jasen poslanec Černač.
Spletno uredništvo Vir: Izjava za javnost SDS