V Slovenski ljudski stranki (SLS) je prišlo do pomembne spremembe v vodstvu, saj je na kongresu v Slovenski Bistrici nova predsednica postala Tina Bregant. Podprlo jo je vseh 93 delegatov, ki so oddali veljavne glasovnice.
Prejšnji predsednik Marko Balažic in kandidatka Nina Strah sta se odločila umakniti iz kandidature, kar je omogočilo Bregantovi, da brez konkurence prevzame vodstvo. Kongres ni minil brez zapletov, saj so se pojavili postopkovni konflikti, predvsem zaradi predloga za prekinitev kongresa.
Tina Bregant je prva ženska, ki je prevzela predsedniško mesto v SLS, stranki z dolgoletno tradicijo, ki se je leta 1992 preimenovala iz Slovenske kmečke zveze – Ljudske stranke. V svojem govoru pred člani stranke je poudarila zgodovinsko odgovornost SLS in pozvala k skupnemu delovanju za prihodnost.
“Člani SLS imamo v resnici zgodovinsko odgovornost, a tudi odgovornost do sebe, svojih otrok in svojih vnukov,” je dejala Bregantova, ki verjame v moč kolektiva nad individualnostjo.
Bregantova je predstavila deset ključnih programskih usmeritev, ki vključujejo odgovorno in pravično urejeno državo, dostopno zdravstvo in šolstvo ter podporo inovacijam. Med drugim je izpostavila pomembnost priložnosti za mlade in dostojanstvo za starejše občane.
“Spadam k vam, če ste me pripravljeni sprejeti in podpreti,” je poudarila v govoru.
Preden je postala predsednica SLS, je Bregantova delovala kot državna sekretarka na ministrstvu za zdravje v tretji vladi Janeza Janše. Na zadnjih volitvah je kandidirala na listi Povežimo Slovenijo ter nastopila kot kandidatka za županjo Ljubljane. Njena politična pot in izkušnje jo naredijo primerno za vodenje stranke v času izzivov.
Bregantova je po kongresu izpostavila, da je stranka pripravljena na prihodnost ter da je njena prva velika naloga popeljati SLS na parlamentarne volitve. Verjame v ustvarjanje koalicij s sorodnimi strankami, vendar meni, da mora SLS najprej sama okrepiti svoje temelje in se nato pogajati o sodelovanju.
V času kongresa so se pojavili tudi nasprotovanja, predvsem s strani nekdanjega predsednika Marka Balažica, ki je svoj umik iz kandidature pospremil s pozdravom novemu ženskem vodstvu. Prav tako je kandidatura Nine Strah povzročala zaplete, saj je predlagala prekinitev kongresa zaradi pomanjkanja informacij o članstvu in delovanju občinskih odborov. Delegati so se odločili, da kongres izpeljejo do konca, kar je Strahova razumela kot prirejen kongres v korist trenutnega vodstva.
Spletno uredništvo