Spletno preverjanje dejstev je v Sloveniji podvrženo politični pristranskosti in selektivni cenzuri

Na včerajšnji seji Odbora za evropski ščit za demokracijo je evropski poslanec dr. Milan Zver razpravljal s predstavniki mreže EFCSN (European Fact-Checking Standards Network). Glavna tema razprave je bila vloga preverjevalcev dejstev in njihova sposobnost, da dejstva predstavijo brez ideološkega pristranskosti in cenzure, zlasti v zapletenih političnih okoliščinah.

Dr. Zver je izrazil zanimanje za mnenje predstavnikov EFCSN o rubriki “community notes” na platformi X (nekdaj Twitter). Po njegovem mnenju ta funkcija zagotavlja kontekst za potencialno zavajajoče objave, kar zmanjšuje odvisnost od tradicionalnih preverjevalcev dejstev, katerih nevtralnost je včasih vprašljiva. Poslanec je vprašal:

“Ali menite, da je to obetaven model za izboljšanje spletnega diskurza?”

Dr. Zver je opozoril, da se je obstoječi model preverjanja dejstev mreže EFCSN v določenih državah izkazal za neučinkovitega. Kot primer je navedel Slovenijo, kjer je organizacija Oštro del te mreže in jo označil za levičarsko usmerjeno. Po njegovih besedah je približno 90 % preverjanj dejstev, ki jih izvaja Oštro, usmerjenih v desne politike, kar vzbuja resne pomisleke o politični pristranskosti in selektivni cenzuri.

Vloga EFCSN v preverjanju dejstev

Dr. Zver je izrazil zaskrbljenost glede postopkov, s katerimi EFCSN določa članstvo nacionalnih organizacij, in kako se organizacija odziva na kritike o politični nepristranskosti. Prav tako je poudaril, da v več državah članicah EFCSN deluje več organizacij za preverjanje dejstev, medtem ko je v Sloveniji le ena – Oštro, ki ni politično nevtralna.

Poslanec je tudi vprašal, kako EFCSN zagotavlja vključevanje različnih stališč in spremlja delo svojih članov. Zanimalo ga je, ali so prejeli kakšne pritožbe in kako so na njih reagirali. Predlagal je tudi bolj pluralen model preverjanja dejstev, kjer bi vsaka država imela več partnerjev z različnimi ideološkimi ozadji.

Odgovori predstavnikov EFCSN

Predstavnik EFCSN se ni izrecno odzval na predlog o pluralnem modelu, a je pojasnil, da rubrika “community notes” temelji na ameriškem modelu preverjanja objav, ki je po njegovem mnenju počasen in neučinkovit. Poudaril je, da morajo vse članice EFCSN, vključno z Oštrom, delovati nepristransko in neodvisno ter preverjati dejstva skladno s Kodeksom standardov. Organizacija ima predviden postopek za obravnavo pritožb in raziskuje vsako prejete pritožbe.

Ozadje EFCSN

Evropska mreža za standarde preverjanja dejstev (EFCSN) je združenje, ki združuje organizacije za preverjanje dejstev, zavezane neodvisnosti, preglednosti in novinarski kakovosti. Kodeks standardov, ki ga je leta 2022 pripravilo 45 organizacij iz več kot 30 evropskih držav, določa temeljna pravila delovanja. EFCSN si prizadeva za odgovornost vlad, internetnih podjetij in drugih subjektov ter za večjo preglednost in učinkovitost ukrepov proti dezinformacijam. Mrežo je sprva financirala Evropska komisija, zdaj pa jo podpirajo članarine in zunanje donacije. Članica EFCSN je od leta 2023 tudi portal Oštro.

Kako bodo preverjevalci dejstev v prihodnosti zagotovili nepristranskost in zaupanje javnosti, ostaja pomembno vprašanje, ki ga bo razprava še naprej raziskovala.

Spletno uredništvo