Prispevki za pse odpadejo: Ministrstvo pričakuje alternativne predloge za financiranje zapuščenih živali

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je odločilo, da v novelo zakona o zaščiti živali ne bo vključilo predloga o prispevku za lastnike psov. Ta odločitev je bila sprejeta po odzivu občin, ki so izrazile pomisleke glede uvedbe lokalne dajatve za pse.

S prenovo zakona si ministrstvo prizadeva izboljšati oskrbo zapuščenih in eksotičnih živali. Med razpravami, ki so potekale sredi decembra z različnimi deležniki, vključno s predstavniki zavetišč in združenjem občin, je bil predlagan občinski prispevek kot možen vir financiranja za oskrbo zapuščenih živali. Ta sredstva bi bila namenjena sofinanciranju sterilizacij, kastracij ter označevanja živali, kar bi pripomoglo k zmanjšanju števila zapuščenih živali.

Ministrstvo poudarja, da trenutna ureditev financiranja zavetišč ni vzdržna. “Zavedamo se, da je potrebno vzpostaviti trajno in učinkovito financiranje oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč,” so zapisali v sporočilu za javnost. V javni razpravi pričakujejo predloge javnosti in deležnikov, ki bi omogočili vzdržno financiranje.

Po veljavnem zakonu je zagotovitev zavetišča lokalna zadeva javnega pomena. Na vsakih 800 registriranih psov mora občina zagotoviti eno mesto v zavetišču. Kljub temu je 56 občin, to je četrtina vseh, brez pogodbe za oskrbo zapuščenih živali. Po noveli zakona iz leta 2021 zavetišča ne smejo usmrtiti zdravih zapuščenih živali, ki jim v 30 dneh ne najdejo skrbnika. V tem času stroške oskrbe krijejo občine, po 120 dneh pa postanejo stroški breme državnega proračuna.

V proračunskem letu 2022 je uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zavetiščem dodelila 328.775 evrov, leta 2023 pa 1,51 milijona evrov. Lani je ta znesek narasel na približno 1,75 milijona evrov. Ti podatki kažejo na rastoče finančne potrebe zavetišč.

Medtem kose iščejo trajne rešitve za oskrbo zapuščenih živali, je jasno, da bo treba najti boljše vire financiranja. Občine in zavetišča so pozvani, da prispevajo ideje za izboljšanje trenutne situacije, saj je skrb za zapuščene živali odgovornost, ki presega zgolj lokalne okvire.

Vsekakor potrebujemo rešitev, ki bo trajnostna in bo izboljšala oskrbo za vse živali v stiski, a tega bremena se ne sme nalagati na pleča tistih lastnikov živali, ki za svoje živali vzorno skrbijo. Neprimerna skrb za živali, zanemarjanje in tudi mučenje ni njihovo breme temveč breme družbe kot celote.

Spletno uredništvo