Prelomni dosežek v UKC Ljubljana: Uspešna odstranitev raka brez rezov na obrazu #video

UKC- tiskovna konferenca, vir: YT/ zajem slike

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so uspešno izvedli prvo kirurško odstranitev raka na nosnem delu žrela brez potrebe po rezu na obrazu. Operacija je bila izjemno zahtevna, a bolnik je bil peti dan po posegu že odpuščen v domačo oskrbo in uspešno okreva.

To je velik preboj v medicini, saj omogoča manj invaziven pristop k zdravljenju te redke in nevarne oblike raka.

Inovativni postopek z endoskopsko tehniko

Operacija, izvedena na Kliniki za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo UKC Ljubljana, je temeljila na endoskopski tehniki. Specialist otorinolaringolog Domen Vozel je skozi nosni votlini in obnosne votline dostopal do nosnega dela žrela ter uporabil posebne instrumente za natančno odstranitev rakastega tkiva. Postopek je bil izpeljan brez zapletov, bolnik pa se normalno hrani in diha, brez težav pri odpiranju ust.

“Vpeljane kirurške tehnike bomo nedvomno uporabili tudi pri zdravljenju drugih tumorjev, ne le malignih in ne le v področju nosnega dela žrela,” je povedal specialist otorinolaringolog Domen Vozel.

Priprave na zahtevno operacijo

Priprave na to zahtevno operacijo so trajale več tednov. Pred posegom so bolniku pojasnili vsa možna tveganja, saj se operacija izvaja v bližini velikih vratnih arterij, kar lahko povzroči resne zaplete, kot sta možganska kap ali smrt. V prvi fazi so kirurgi pripravili vse potrebno za dostop skozi nosnici, v drugi fazi pa odstranili rakasto tkivo. Sledila je rekonstrukcija, kjer so predel izreza prekrili z zdravim tkivom iz nosne sluznice.

Uspeh te operacije je rezultat izjemno dobro usklajenega delovanja kirurške in anesteziološke ekipe, onkologa, medicinskih sester in podpornega kadra. Predstojnik klinike, Robert Šifrer, poudarja, da stoji za tako operacijo ekipa 25 do 30 ljudi. Onkolog Gaber Plavc z ljubljanskega onkološkega inštituta je pojasnil, da je rak nosnega dela žrela redka bolezen, občutljiva na obsevanje, a v primeru ponovitve bolezni je operacija pogosto najboljša možnost za daljše preživetje.

Prednosti endoskopske tehnike

Endoskopska tehnika prinaša številne prednosti pred klasičnimi metodami, ki so vključevale rezanje obraza ali razklanje zgornje čeljusti, kar je pogosto vodilo do zapletov, kot so nevrološki izpadi in velika izguba krvi. Diplomirana medicinska sestra Sabina Komić je izpostavila, da endoskopski poseg bistveno zmanjša kirurško travmo, kar pomeni manj bolečine za bolnika, hitrejše okrevanje in krajše bivanje v bolnišnici.

V Sloveniji letno odkrijejo do 10 bolnikov z rakom nosnega dela žrela, pri čemer se bolezen ponovi pri približno 20 odstotkih bolnikov. Z uspešno izvedeno operacijo pa je mogoče doseči popolno odstranitev bolezni, kar bistveno vpliva na preživetje bolnikov.

Uspeh te operacije v UKC Ljubljana predstavlja pomemben korak naprej v zdravljenju tovrstnih rakov in odpira vrata za nadaljnje raziskave in izboljšave v zdravstvu.

Spletno uredništvo