4. oktober, svetovni dan živali, praznujejo tudi v ZOO Ljubljana, kjer skrbijo za približno 500 živali in 119 živalskih vrst, med katerimi so mnoge najbolj ogrožene na svetu.

Za dobrobitjo vseh teh živali stojijo večinoma neopazni in srčni strokovnjaki, ki skrbijo, da je vsaka žival – od najmanjše žuželke do najmogočnejše slonice – deležna najboljše možne oskrbe. Zato so ob prazniku živali praznujejo tudi dan oskrbnikov.

Pester program

Ste se kdaj vprašali, kako se skrbi za šimpanza ali trenira morskega leva? V soboto boste imeli priložnost srečati naše oskrbnike, jim zastaviti tudi kakšno vprašanje in odkriti zanimive vpoglede v njihovo delo. Lahko si boste ogledali, kako živali sprejmejo različne popestritve, ki jim jih pripravijo oskrbniki. Ta dan bo mogoče z nutricistko živalskega vrta pokukati tudi v jedilnik različnih živalskih vrst, izvedeti, kako veterinar pregleda velike zveri ter celo pokukati v ogrado gepardov. Ves vikend je na voljo tudi izobraževalni program »Kako postati naravovarstvenik« ter ogled popestritev za živali, v petek pa tudi nočni sprehod po živalskem vrtu.
Udeležba na izobraževalnih delavnicah je brezplačna, plačate le vstopnino v živalski vrt po veljavnem ceniku.

Svetovni dan živali

Svetovni dan živali je posvečen vsem živalskim vrstam, s katerimi si delimo planet in smo neizogibno povezani. Dan je namenjen spodbujanju zavedanja o pomembnosti varstva vseh živali, vključno z domačimi, divjinskimi in ogroženimi vrstami ter njihovimi življenjskimi okolji. Obeležje tega dneva spodbuja k odgovorni oskrbi hišnih ljubljenčkov ter opozarja na potrebe živali, ki so odvisne od ljudi.

Živalski vrt Ljubljana ima zelo pomembno vlogo pri soustvarjanju obsežne svetovne baze podatkov o več kot 22.000 živalskih vrstah. Kot član globalne neprofitne organizacije Species360 Živalski vrt Ljubljana skupaj z ostalimi živalskimi vrtovi, akvariji, parki itd. vsakodnevno zbira in obdeluje podatke o posameznih živalih in živalskih skupinah, za katere skrbi. Ti podatki so zabeleženi v sistemu za upravljanje zooloških informacij Species360 (Zoological Information Management System) (ZIMS), ustanovljenem pred 50 leti, in so največji vir podatkov o živalskih vrstah na svetu. Živalski vrt Ljubljana je od leta 1999 do danes v ZIMS Species360 posredoval podatke o več kot 3.190 živalih in 321 vrstah, podvrstah in pasmah.

Dan oskrbnikov

slonica Ganga

Za dobro počutje živali v živalskih vrtovih si vsak dan v letu prizadevajo predani in sočutni strokovnjaki, ki skrbijo, da je vsaka žival deležna najboljše možne oskrbe.

Oskrbniki in drugi strokovnjaki v ZOO Ljubljana dnevno spremljajo počutje živali in njihovo telesno kondicijo, zdravje, jim za psihično zdravje pripravljajo razne popestritve, treninge, vodijo različne evidence in dokumentacije ter sodelujejo v izobraževalnih programih. Vsako žival izjemno dobro poznajo, zato hitro opazijo spremembe v njenem vedenju, poznajo njeno specifično govorico in zato najlažje ocenijo njeno počutje. Biti tankočuten strokovnjak za vsestransko oskrbo živali je vseživljenjski proces učenja. Tak poklic zahteva stalno izobraževanje, pridobivanje kakovostnih temeljnih znanj in kompetenc, ki jih je treba nato nenehno izpopolnjevati tudi v tujini.

»Ponosni smo, da smo del mednarodne ekipe, katere delo pozitivno vpliva na dobro počutje živali in ohranjanje divjinskih živali. Predani ohranjanju in dobremu počutju živali vestno beležimo podatke o naših živalih, s čimer zagotavljamo najboljšo oskrbo zanje ter prispevamo k upravljanju populacij vrst in njihovemu ohranjanju. Z nadaljnjim deljenjem našega znanja in izkušenj lahko naredimo še večje korake pri varovanju biotske raznovrstnosti našega planeta,« je povedala kuratorka Živalskega vrta Ljubljana Špela Štrus, ki skrbi za sproten vnos podatkov o naših živalih v svetovno bazo podatkov Species360.

Spletno uredništvo 
Vir: MOL