Na nujni seji Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, sklicani zaradi množice opozoril glede predloga novega zakona o medijih, so koalicijski poslanci Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice izvedli obstrukcijo.

Njihov razlog: razprava bi morala biti v celoti namenjena matičnemu odboru za kulturo, katerega seja je predvidena za april.

Medtem ko so poslanci obstruirali, so vabljeni strokovnjaki in predstavniki civilne družbe izrazili resne pomisleke o vsebini zakona. Opozarjajo na potencialno uvajanje cenzure, političnih pritiskov na medije in omejevanje svobode govora, kar bi lahko pomenilo neposreden poseg v temeljne ustavne pravice. Obstaja bojazen, da trenutna oblika zakona vodi k centralizaciji in političnemu nadzoru nad javnim diskurzom.

Situacijo še dodatno zaostruje odsotnost ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki nosi odgovornost za osnutek zakona. Kljub intenzivni javni razpravi in kritikam z različnih strani se do njih še ni javno opredelila, prav tako pa se ni udeležila seje, kjer bi lahko predstavila stališča vlade in prisluhnila argumentom strokovnjakov.

Vlada zatrjuje, da zakon prinaša nujne spremembe v medijski krajini, ki so potrebne že več kot dve desetletji. Kljub temu pravni in medijski strokovnjaki opozarjajo, da zakon dejansko omejuje medijsko svobodo, zmanjšuje pluralnost in povečuje možnost političnega nadzora nad uredniškimi politikami ter financiranjem medijev.

Vlada ostaja pri svojem in ne umika ali dopolnjuje predloga, kljub jasnim in argumentiranim kritikam. Odločitev o prihodnosti zakona je zdaj v rokah poslancev – bodo zaščitili temeljne demokratične vrednote, kot je svoboda izražanja, ali bodo dovolili sprejetje zakona, ki bi lahko pomenil resen korak nazaj za slovensko demokracijo?

 

Spletno uredništvo