V državnem zboru bo danes potekala izredna seja, kjer bodo poslanci že tretjič razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo.
Čeprav je pričakovati, da bo zakon potrjen, se zdravniške organizacije in opozicija odločno postavljajo proti njegovemu sprejemu. Sprejemanje zakona, ki bo vplival na pogoje zaposlovanja zdravstvenih delavcev in skrajševanje čakalnih vrst, ter status Železničarskega zdravstvenega doma, odpira številna vprašanja in razprave med politiki, strokovnjaki in javnostjo.
Priprava in ključne spremembe v zakonodaji
Nova zakonodaja, ki obsega kar 200 strani dopolnil, prinaša številne spremembe ob že obstoječih 49 členih zakona. Medtem ko bi morali zdravstveni delavci izpolnjevati pogoje za delo pri več delodajalcih, bi zakon uredil tudi status Železničarskega zdravstvenega doma, da bi se izognili težavam za 22.000 bolnikov.
Ključna sporna točka je določilo o neprofitnosti koncesionarjev, ki ostaja kljub nasprotovanju finančnega ministra Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravstvo Valentine Prevolnik Rupel. Koalicija vztraja pri ohranitvi tega določila, saj verjamejo, da je zakon pomemben korak k urejanju razmerij med javnim in zasebnim zdravstvom.
Opozicija in zdravniške organizacije opozarjajo na morebitne dolgoročne posledice zakona, kot so odhodi zdravstvenih delavcev v zasebni sektor. Slovensko zdravniško društvo in sindikat Fides izražata skrb, da bi zakon lahko poslabšal dostopnost zdravstvenih storitev in oslabil javni zdravstveni sistem. Opozicija opozarja, da bi lahko zakon povzročil dodatne težave v že tako obremenjenem zdravstvenem sistemu.
Možnost veta državnega sveta in ustavne presoje
Po potrditvi zakona se pričakuje še odločanje v državnem svetu, ki bi lahko z vetom zahteval ponovno obravnavo v državnem zboru.
Prav tako je verjetno, da bo zakon končal na ustavnem sodišču, kar bi lahko dodatno zapletlo njegovo implementacijo.
Celoten proces sprejemanja zakona in njegove morebitne posledice so predmet številnih razprav. Vsi se zavedajo, da zdravstvo nedvomno potrebuje spremembe, vendar pa tak drastičen poseg kot se potrjuje sedaj, lahko pripelje do drastičnih sprememb, ki bodo imele katastrofalne posledice.
Spletno uredništvo