Foto: Pixabay

Vlada je sprejela predlog PKP7 in ga bo predlagala v sprejem državnemu zboru. Po oceni ministra za finance Andreja Širclja naj bi državni zbor predlagani zakon sprejel naslednji teden. Finančni minister Šircelj je na novinarski konferenci pojasnil, da je v sedmem protikoronskem paketu največ pozornosti namenjene socialnim vprašanjem in najšibkejšim skupinam ljudi. “Verjamemo, da bodo izplačila izboljšala socialni položaj tistih, ki so teh dodatkov najbolj potrebni,” je pojasnil Šircelj. Ukrepi zakona so po ministrovi oceni vredni 550 milijonov evrov. 

Izredni dodatek za upokojence

Upokojenci bodo deležni posebnega dodatka, podobno kot v prvem valu. Dodatek bo različen glede na višino pokojnine.
  • Upokojenci, ki prejemajo pokojnino v znesku do 510 evrov, bodo prejeli solidarnostni dodatek 300 evrov. Upokojenci s pokojnino do 612 evrov 230 evrov in s pokojnino do 714 evrov solidarnostni dodatek v višini 130 evrov. Izplačilo dodatka je predvidoma 29.12. 
     
  • Vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja plača ni presegla dvakratnika minimalne plače, delodajalec izplača krizni dodatek v višini 200 evrov, ki je oproščen plačila davkov in prispevkov. Izplačali jim ga bodo delodajalci. Delodajalci bodo omenjeni znesek dobili povrnjen s strani Fursa. 
  • Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov prejmejo študentje s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Za dodatek bodo morali tako kot spomladi izpolniti elektronsko prijavo.
  • Enkratni solidarnostni dodatek 50 evrov za vsakega otroka, do 5. dohodkovnega razreda za mesec november 2020. Dodatek bo izplačan do 31. januarja 2021.
  • Starši, ki imajo 3 otroke, bodo dobili poseben dodatek v višini 100 evrov. Starši s 4 ali več otroki pa 200 evrov.
  • Izredna pomoč je določena za vsakega novorojenčka. Do pomoči v višini 500 evrov bodo upravičeni starši za otroka s stalnim prebivališčem v Sloveniji, rojenim od dne uveljavitve zakona do enega leta po koncu epidemije. V primeru rojstva dvojčkov so upravičeni do pomoči v višini 1000 evrov. 
  • Upravičenci do enkratnega solidarnostnega dodatka 150 evrov so nosilci in člani kmetije starejši od 65 let, ki niso hkrati prejeli solidarnostnega dodatka za upokojence in katerih obdavčljivi dohodki za 2019 niso presegli 591,20 evrov na mesec.
  • Do dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije so upravičeni javni uslužbenci v zdravstvu in socialnem varstvu, in sicer v višini 30% urne postavke njihove osnovne plače.
  •  
    Tisti, ki delajo v posebno rizičnih pogojih, kot tudi tisti, ki delajo v okviru javnih del, se bo urna postavka povečala za 65%
  • Spremembe na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja:
    – 1000 evrov mesečno na zaposlenega, če so prihodki od prodaje upadli za 30-70% in
    – 2000 evrov mesečno na zaposlenega, če so prihodki od prodaje upadli za več kot 70%.

Vir: Vlada RS

T. C.