Včeraj je v Evropskem parlamentu potekala razprava o potrebi po ukrepanju in preglednosti glede obtožb o korupciji v javnem sektorju.

Evropska poslanka Romana Tomc je v svojem govoru poudarila:

 

“V družbi, kjer korupcijo sprejemajo za nekaj samoumevnega in kjer neodvisne institucije, ki bi jo morale preganjati ne delujejo, je nekaj hudo narobe.

Tudi v Sloveniji imamo s korupcijo veliko težav. Na to nas opozarja Evropska komisija, na to kažejo indeksi o zaznavi korupcije. Imamo predsednika vlade, ki ga zaradi sumljivih poslov preiskuje komisija za preprečevanje korupcije. Imamo župana glavnega mesta, za katerega večina prebivalcev meni, da mesto upravlja koruptivno. Imamo direktorja policije, Za katerega sodišče ugotovi, da je imenovan nezakonito. Imamo vlado, za katero nadzorne institucije ugotovijo, da je opravila vrsto sumljivih poslov in s tem oškodovala javne finance.

Vse to je povsem jasno in dokazano, a vendar se nič ne spremeni. Očitno je nekaterim, ki so politično prave barve, korupcija dovoljena. Ti imajo v rokah tudi organe pregona in uslužne novinarje, ki jih ščitijo. Tako je krog sklenjen. Kaznovani so tisti , ki na nepravilnosti opozarjajo, kriminalcem pa se ne zgodi nič.

Na korupcijo v Sloveniji sem v preteklem mandatu večkrat opozarjala. Tudi na to, da je poročilo Komisije o vladavini prava neverodostojen dokument o stanju v državi.

Danes, ko vemo, kdo je imel v rokah to poročilo, komisar Reynders, se ne sprašujemo več zakaj. Povsem jasno je. Spoštovani gospod komisar, upam da boste to spremenili in da bo poročilo o vladavini prava postalo resnično verodostojen dokument.

 

Spletno uredništvo