Varnostne težave povzročile zaprtje heliporta

Zaradi okvare protipožarnega sistema je heliport Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zaprt že od 21. oktobra 2024. Helikopterji, ki bi običajno pristajali na tem heliportu, so zdaj preusmerjeni v vojašnico Edvarda Peperka v Mostah. Od tam so bolniki prepeljani z reševalnim vozilom do kliničnega centra, kar v povprečju podaljša čas do začetka medicinske oskrbe za 45 minut.

Tehnične težave in postopki javnega naročanja

UKC Ljubljana pojasnjuje, da so med rednim pregledom protipožarnega sistema odkrili več napak. Med njimi so okvare na črpalki za požarne škropilnike in težave z rezervoarjem ter penilom za gašenje. Zaradi zahtevnosti popravila in zakonodaje o javnih naročilih je bilo potrebno izvesti javni razpis za vzdrževanje in interventno servisiranje sistema, ki naj bi kmalu prinesel rešitev.

Podaljšane intervencije in vpliv na nujno medicinsko pomoč

Vodja helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) Brnik, dr. Uroš Lampič, izpostavlja, da pristajanje v Mostah močno podaljša čas prevoza pacientov do UKC Ljubljana. Zaradi tega se intervencije podaljšajo za 30 do 40 minut, kar vpliva na razpoložljivost ekip za naslednje klice. Pogosto se zato odločijo za prevoz po cesti, da bi zmanjšali zamude.

Odzivi in prihodnji koraki

Kljub trenutnim težavam pri prevozu pacientov iz vojašnice v Mostah ni bilo zabeleženih poslabšanj zdravstvenega stanja pacientov. Zastopnik pacientovih pravic, Marjan Sušelj, je poudaril nesprejemljivost dolgotrajnega odpravljanja okvar, medtem ko ministrstvo za zdravje že pripravlja načrte za trajno nadomestno lokacijo za pristajanje helikopterjev v podobnih situacijah.

Zgodovina in prihodnost heliporta

Heliport nad streho urgentnega bloka UKC Ljubljana deluje od februarja 2013. V preteklosti je bil zaprt zaradi podobnih težav, trenutno zaprtje pa je najdaljše v zadnjih petih letih. Vodstvo kliničnega centra obljublja pripravo akcijskega načrta za rešitev težav na prihajajoči seji sveta UKC Ljubljana.

Heliport UKC, vir: UKC

Zaprtje heliporta močno vpliva na operativno sposobnost nujne medicinske pomoči, zato je odprava težav visoko prioriteta za vse vključene strani. Rešitve, ki bodo zagotovile boljšo pripravljenost na podobne izredne dogodke v prihodnje, so nujno potrebne.

Spletno uredništvo