Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) skupaj z Zdravstvenim domom Ljubljana (ZD LJ) izvaja pilotni presejalni program za bakterijo Helicobacter pylori v okviru evropskega projekta TOGAS.

V projektu, ki poteka v šestih državah EU, je v ljubljanskem zdravstvenem domu v starostni skupini 30–34 let vabljeno že 6.000 oseb, zato NIJZ poudarja: Odzovite se, če ste prejeli vabilo za testiranje.

Okužba je razširjena – po prvih rezultatih se okuženost v tej populaciji giblje okoli 14 %, testiranje in hitro zdravljenje z antibiotiki in zaviralci protonske črpalke (UDT + terapija) pa sta zelo učinkovita, trajata zgolj 14 dni.

Sodelovanje v presejalnem programu bistveno zmanjša tveganje za razvoj razjed in raka želodca, pri čemer lahko zdravljenje okužbe zmanjša pojavnost raka tudi za do 63 % .

Izvajanje presejanja ne koristi le posameznikom, ki lahko zgodaj odkrijejo okužbo in jim je že dana učinkovita terapija, ampak tudi prispeva k razvoju nacionalnega in evropskega preventivnega programa, saj NIJZ skupaj z mednarodnimi strokovnjakih zbira podatke za oblikovanje priporočil.

Presejanje poteka po preprostih korakih: najprej izpolnite spletni vprašalnik, nato greste na odvzem krvi, pri pozitivnem izvidu pa sledi dihalni test. Ob potrjeni okužbi sledi zdravljenje in nadaljnje spremljanje.

Če ste med prejemniki vabila (30–34 let) in nanj še niste odgovorili, izpolnite spletno anketo in se prijavite na test – za svoje zdravje in za krepitev javnozdravstvenih ukrepov, ki lahko preprečijo raka želodca v širši populaciji.

Spletno uredništvo