Vsakoletni premiki ure nas neizogibno spomnijo na dolgotrajna prizadevanja Evropske komisije za ukinitev prehoda med zimskim in poletnim časom. Kljub široki podpori med evropskimi državljani in začetni odobritvi evropskih poslancev, predlog ostaja v zastoju.
Malo verjetno je, da bo ta tema kmalu napredovala, saj Evropska unija trenutno daje prednost drugim pomembnim vprašanjem.
V nedeljo bomo ponovno “spali eno uro manj”, ko bomo premaknili uro na poletni čas. Čeprav sodobna tehnologija omogoča samodejno prilagajanje ur, mnogi še vedno občutijo posledice, kot sta zaspanost in zmedenost. Britanski raziskovalci so že opozorili na negativne vplive premika ure na spanje in zdravje.
Evropska unija že leta razpravlja o možnosti ukinitve premikanja ure. Predlog Evropske komisije iz leta 2018, ki je sledil spletni anketi z večinsko podporo državljanov, je predvideval ukinitev dvakrat letnega premikanja ure. Države članice bi se same odločile, kateri čas – poletni ali zimski – bi obdržale. Evropski parlament je predlog podprl leta 2019, vendar od takrat naprej ni bilo nobenih pomembnih premikov.
Osrednji problem pri ukinitvi premikanja ure je potreba po enotnosti med državami članicami. Medtem ko je večina ljudi naklonjena poletnemu času zaradi daljših popoldnevov, strokovnjaki za spanje zagovarjajo zimski čas, ki bi preprečil, da bi otroci zjutraj hodili v šolo v temi. Slovenija se nagiba k stalnemu zimskemu času, medtem ko Hrvaška, zaradi turističnih interesov, razmišlja o poletnem času. To bi lahko povzročilo težave zaradi časovne razlike med sosednjima državama.
Po informacijah s spletne strani Sveta EU, ni bilo sprejete nobene končne odločitve o ukinitvi premikanja ure, prav tako ni časovnice za uresničitev te namere. Svet EU in Evropski parlament se morata strinjati s končnim besedilom predloga. Zadnjič so o tem razpravljali leta 2019, ko so nekatere države članice zahtevale temeljitejšo presojo učinkov.
Glede na direktivo EU, ki ureja premikanje ure, se prehod na poletni čas zgodi zadnjo nedeljo v marcu, prehod na zimski čas pa zadnjo nedeljo v oktobru. Če se pri predlagani ukinitvi ne bo nič spremenilo, bo morala Evropska komisija v kratkem objaviti nov petletni urnik za premikanje ure, saj trenutni velja do leta 2026.
Čeprav je tema ukinitve premikanja ure trenutno na stranskem tiru, je jasno, da se bo razprava o njej nadaljevala. Kdaj bomo torej zadnjič premaknili uro, ostaja neznanka, a upanje za spremembo ostaja.
Medtem ko se Evropa ne more dogovoriti, pa bomo danes ponoči, natančneje ob 2 uri zjutraj, urine kazalce premaknili na 3.
Spletno uredništvo