Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) je naletela na nepričakovane težave pri obdelavi prvega svežnja informativnih izračunov dohodnine za leto 2024. Napaka se je zgodila kljub zagotovilom predsednika vlade Roberta Goloba o zaposlitvi “strokovnih kadrov”, kar je bilo še posebej izpostavljeno ob imenovanju sedanjega vodje FURS-a Petra Gruma.
Pri izdaji prvega svežnja je prišlo do tehnične napake, zaradi katere FURS nekaterim zavezancem, kot so prostovoljni gasilci in pripadniki civilne zaščite, ni priznal olajšave za leto 2024. Po zakonu o dohodnini so ti zavezanci, ki prostovoljno in nepoklicno opravljajo operativne naloge zaščite in reševanja najmanj deset let, upravičeni do osebne olajšave. Podatke za priznanje olajšave FURS pridobiva iz evidenc, ki jih vodi Uprava RS za zaščito in reševanje.
Finančna uprava je zagotovila, da bo napako odpravila sama, zato zavezanci ne bodo potrebovali vlagati ugovorov na prve informativne izračune. FURS bo izdal nove informativne izračune v okviru drugega svežnja, predvidoma konec maja. Vsem prizadetim zavezancem bo poslal posebno obvestilo s podrobnimi informacijami.
Ob tem dogodku se postavlja vprašanje o strokovnosti kadra, ki ga je predsednik vlade Robert Golob obljubljal v svoji predvolilni kampanji. Golob je večkrat poudaril, da bodo zaposleni kadri strokovni, kar je bila ena izmed njegovih prioritet. Po odstopu prejšnjega generalnega direktorja FURS-a Ivana Simiča je Golob imenoval Petra Gruma za vršilca dolžnosti generalnega direktorja. Golob je za Primorske novice dejal, da je Grum karierni uradnik z izkušnjami in najboljšimi strokovnimi referencami.
Kljub Grumovim referencam je Ivan Simič opozoril, da napake v upravi kažejo na pomanjkanje strokovnosti. Vprašal se je, ali je Peter Grum res prava izbira za vodstvo FURS-a. Pod Grumovim vodstvom se je zgodil tudi t. i. slovenski “Watergate”, kjer je policija preiskovala sume o odtekanju tajnih podatkov iz FURS-a, kar je povzročilo enega največjih političnih škandalov v državi. Nekdanja predsednica parlamentarne preiskovalne komisije Mojca Šetinc Pašek je razkrila, da je FURS državnemu zboru poslal obsežno dokumentacijo, ki naj bi razkrivala davčne tajnosti podjetij in povezanih pravnih ter fizičnih oseb za obdobje 15 let.
Spletno uredništvo