Na Rožniku je zagorelo včeraj okoli 18.30. Požar so gasilci uspeli pogasiti, skupaj s policisti pa so ugotovili, da je zgorelo preko 2000 kvadratnih metrov podrasti. Vzrok požara trenutno še ni znan, policisti pa bodo tekom dopoldneva opravili ogled kraja in o vseh ugotovljenih okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo, so sporočili s PU Ljubljana.
Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib so se v 24 urah razplamteli kar trije požari. Glavni vzrok je bila človekova nepazljivost in malomarnost, so zapisali predstavniki parka na družbenem omrežju. V enem od požarov sta zagorela podrast in kup odpadnih vej, požar pa je zajel 5.000 kvadratnih metrih, ki so ga gasilci uspešno pogasili.
Že nedolžna iskra lahko v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti. Na to vplivajo predvsem vrsta vegetacije, hitrost in smer vetra, razgibanost terena in temperatura ter vlažnost zraka. Če so izpolnjeni določeni pogoji, se požar lahko širi zelo hitro (s hitrostjo več kot 100 km/h). Pri gorenju organskih snovi se sproščajo visoke temperature in škodljivi plini, ki onesnažujejo ozračje. Na pogorišču se zaradi uničenja zgornje plasti zemlje lahko spremeni vegetacija, poveča se erozija. Ogrožene so tudi številne živalske vrste. Večino požarov v naravi povzroči človek zaradi malomarnosti in nevednosti.
Kaj storimo, ko v naravi zagori?
Ostanemo mirni. Če nismo v nevarnosti, poskušamo omejiti oziroma pogasiti požar z razpoložljivimi sredstvi (voda, zemlja, pesek, lopata, grablje, odeja ipd.). Če požara ne moremo pogasiti sami, se čim prej umaknemo na varno. O požaru takoj obvestimo Center za obveščanje oziroma gasilce na številko 112, pričakamo gasilce in jih usmerimo h kraju nesreče. Ob klicu povemo: kdo kliče; kje gori; kaj gori; kdaj se je začel požar; kakšen je obseg požara; kakšna pomoč je potrebna ali so ogroženi ljudje in živali.
“Vse pozivamo, naj o primerih, ko opazijo kurjenje v naravi, druga podobna malomarna dejanja ali ob požarih opazijo osebe, ki bi lahko tudi namerno netile požare, da o tem takoj obvestijo policijo na številko 113, lahko tudi anonimno na 080 1200. Ob tem pa naj bodo pozorni na videz oseb (oblačila, govor, posebnosti), morebitna vozila s katerim so se odpeljali (znamko, barvo, tip in reg. št. vozila) ter smer njihovega gibanja”, so še zapisali policisti PU Ljubljana.
U. C.