Evropski poslanec dr. Milan Zver je na seji odbora za Evropski ščit za demokracijo izpostavil vprašanje nepristranskosti pri preverjanju dejstev. Zver je izrazil zaskrbljenost glede politične nevtralnosti Evropskega observatorija za digitalne medije (EDMO) in njegovih metod delovanja.

Evropski poslanec dr. Milan Zver je opozoril na težave v Sloveniji, kjer preverjanje dejstev izvaja izključno portal Oštro, ki naj bi imel politično usmeritev. Zver je izpostavil potrebo po pluralnosti in nadzoru, da bi se izognili pristranskosti in morebitni cenzuri pod krinko boja proti dezinformacijam.

EDMO, ustanovljen junija 2020 s podporo Evropske komisije, si prizadeva združiti preverjevalce dejstev, medijske strokovnjake in akademske raziskovalce v boju proti dezinformacijam v EU. Kljub trditvam o neodvisnosti od javnih oblasti, so se pojavili pomisleki o politični pristranskosti, še posebej glede sodelovanja z različnimi organizacijami, kot je Oštro. Dr. Zver je izrazil dvom o resnični nepristranskosti EDMO in vprašal, kako organizacija zagotavlja, da ne postane orodje za selektivno utišanje določenih političnih pogledov.

Pluralnost v preverjanju dejstev in boj proti cenzuri

Dr. Zver je predlagal uvedbo pluralnega modela preverjanja dejstev na nacionalni ravni, kjer bi sodelovalo več partnerjev z različnimi nazorskimi usmeritvami.

“Ali se razmišlja o uvedbi bolj pluralnega modela preverjanja dejstev, kjer bi bila na nacionalni ravni vključena vsaj dva ali trije različno nazorsko usmerjeni partnerji?” je vprašal poslanec.

Prav tako je opozoril na potrebo po varovalkah v novi evropski zakonodaji, da se prepreči zloraba zakonov za politično cenzuro.

Glede na poročila o povečanju ruskih in iranskih dezinformacijskih kampanj v EU, je dr. Zver izrazil zanimanje za konkretne ugotovitve EDMO o tem problemu. Zanimalo ga je, katere države so najbolj izpostavljene tem kampanjam in katere metode dezinformacij so najbolj uporabljene. EDMO naj bi delovalo kot referenčna točka za podatke in politike na področju dezinformacij, vendar pa je ključno vprašanje, kako zagotavlja resnično politično nevtralnost in preprečuje pristranskost, ostaja odprto.

Spletno uredništvo