Kristjani po vsem svetu danes praznujejo Veliko noč, najpomembnejši praznik v krščanskem koledarju. Praznovanje, ki obeležuje vstajenje Jezusa Kristusa, poteka po cerkvah in domovih.

V Vatikanu bo tradicionalni blagoslov podelil kardinal Angelo Comastri, saj papež Frančišek okreva po nedavnih zdravstvenih težavah. Velikonočne slovesnosti so že v polnem teku tudi v Sloveniji, kjer so se začele z zgodnjimi jutranjimi procesijami in mašami.

Velikonočna jutra po vsem svetu zaznamujejo druženja ob tradicionalnem zajtrku, kjer so na mizah pirhi, potica, šunka in hren. Po katoliških cerkvah potekajo vstajenjske procesije in praznične maše, ki se nadaljujejo ves dan. Slovesnosti so prisotne tudi v evangeličanskih in pravoslavnih cerkvah, kjer verniki obeležujejo ta pomemben dan.

Še posebej slovesno je v Vatikanu, kjer kljub odsotnosti papeža Frančiška pričakujejo množice vernikov. Kardinal Angelo Comastri bo ob 10.30 na Trgu sv. Petra vodil mašo in podelil tradicionalni blagoslov mestu in svetu.

Slovenija v znamenju Velike noči

Tudi slovenske cerkve so v znamenju prazničnih obredov. Predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje je že ob 6.30 začel z velikonočno procesijo, ki ji sledi maša v novomeški stolni cerkvi. V Mariboru je osrednjo procesijo z mašo ob 7. uri vodil mariborski nadškof Alojzij Cvikl, v ljubljanski stolnici pa bo ob 8.30 vstajenjsko mašo vodil ljubljanski nadškof Stanislav Zore.

Pomembnost Velike noči

Velika noč je praznik veselja in upanja za kristjane, saj verjamejo, da je Jezus Kristus vstal od mrtvih in prinesel možnost večnega življenja. Letošnje leto je še posebej posebno, saj katoliški, pravoslavni in evangeličanski verniki praznujejo Veliko noč na isti dan.

Velikonočna praznovanja po vsem svetu združujejo ljudi v veri, tradiciji in upanju na boljši svet. Ne glede na versko pripadnost, je to čas, ko se ljudje zberejo v duhu skupnosti in praznovanja življenja.

Spletno uredništvo