Nova pokojninska reforma, ki jo je napovedala vlada Roberta Goloba, je sprožila val kritik in polemik. Med ostalimi je evropska poslanka Romana Tomc reformo označila za največjo prevaro upokojencev po času Ropove reforme, saj naj bi po njenem mnenju koristila le izbrancem sistema.

Reforma je bila predstavljena kot odgovor na finančne izzive pokojninskega sistema, vendar se je že soočila z obtožbami populizma in pomanjkanja dolgoročnih rešitev.

Po mnenju ekonomista Mateja Rigelnika pokojninska blagajna že sedaj prejema več kot 1,4 milijarde evrov letno iz proračuna, kar predstavlja 700 evrov na prebivalca. Rigelnik opozarja, da trenutni sistem že dolgo ni vzdržen in da reforma ne prinaša potrebnih sprememb.

Evropska poslanka Romana Tomc je na družbenem omrežju X izrazila svoje nasprotovanje reformi, saj meni, da pokojninski sistem spreminja v socialni sistem, s čimer upokojence pretvarja v prejemnike socialnih pomoči. Edini, ki se lahko veselijo, so po njenem mnenju izbranci sistema, ki bodo nagrajeni z izjemnimi pokojninami.

Demografski trendi v Sloveniji so po mnenju kritikov reforme ena največjih ovir za izboljšanje pokojninskega sistema. Tomc poudarja, da nizka rodnost in slabe demografske napovedi onemogočajo dvig pokojnin in vzdržnost sistema.

Nekateri ekonomisti menijo, da je prihodnost pokojninskega sistema bolj odvisna od gospodarskih razmer, rasti in zaposlenosti. V preteklih letih je Slovenija občutila gospodarske krize bolj kot demografske spremembe. Kljub temu pa Golobova vlada, kot kažejo podatki, te ekonomske zakonitosti zanemarja. Napovedana gospodarska rast za letošnje leto je le 2,1 odstotka, kar je manj od pričakovanih 2,4 odstotka, medtem ko industrijska proizvodnja v ključnih sektorjih upada.

Božičnica: predvolilni ukrep ali resnična pomoč?

Med reformnimi novostmi je tudi zimski dodatek, božičnica, ki bo izplačana pet mesecev pred volitvami. Vlada je ukrep predstavila kot dolgoročno zavezo za dostojno jesen življenja, vendar kritiki menijo, da gre predvsem za predvolilno kupovanje glasov. Poslanec SDS Andrej Hoivik je na omrežju X pojasnil, da bodo upokojenci s povprečno pokojnino dejansko plačali več davkov, kot bodo prejeli v obliki pokojnin.

“99,99 % upokojencev s povprečno pokojnino 900 € bo plačalo več davkov, medtem ko bo le 0,01 % prejelo božičnico v višini 1200 do 2400 €,” je pojasnil Hoivik.

Višina dodatka naj bi se do leta 2030 postopoma višala do 250 evrov.

Golobova pokojninska reforma pušča za sabo več vprašanj kot odgovorov. Kritiki opozarjajo, da ne rešuje ključnih težav sistema, temveč zgolj prikriva njegovo nevzdržnost s predvolilnimi bonbončki, kot je božičnica. Namesto resničnih reform se zdi, da vlada odlaša s sistemskimi ukrepi, medtem ko zagotavlja koristi izbrancem oblasti.

 

Spletno uredništvo