Sporni Kanal C0 buri duhove že od samega začetka. Zavajanje institucij z gradbenimi dovoljenji po delih in s tem izogibanje za pridobitev raznih soglasij, pa sporne razlastitve in še gradnja na parcelah, ki niso predmet gradbenih dovoljenj! Ne pozabimo niti poškodb na kanalu, ki jih je povzročilo lansko obilno deževje. Če bi se vse skupaj dogajalo v Ameriki, bi hollywoodski režiserji že posneli veliko uspešnico! 

Decembra je ljubljanska upravna enota na zahtevo Mestne občine Ljubljana razpisala dve ustni obravnavi glede izdaje gradbenega dovoljenja za zaključek del na trasi kanalizacijskega kanala C0. Ta projekt, ki že dolgo vzbuja polemike, se je ponovno znašel pod drobnogledom zaradi obtožb o nepravilnostih pri umeščanju trase. Strokovno mnenje sodnega izvedenca je razkrilo, da je bil kanal zgrajen na parcelah, ki se ne ujemajo s tistimi v projektni dokumentaciji izpred desetletja, poroča portal Domovina.je.

Projekt kanalizacije C0, ki naj bi fekalije iz treh občin preko vodovarstvenega območja v Klečah usmeril v novo čistilno napravo v Zalogu, je že od začetka deležen kritik. Ena od ključnih težav je bila odločitev Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO), da pred izgradnjo ni potrebno izvesti presoje vplivov na okolje. Ta odločitev je trenutno predmet tožbe nevladne organizacije Alpe-Adria-Green proti Ministrstvu za podnebje in energijo, ki je decembra 2023 zahtevalo naknadno izdelavo te študije zaradi sprememb v projektu.

Nasprotniki gradnje, vključno z več kot 100 zdravniki iz UKC Ljubljana, opozarjajo na potencialno onesnaženje pitne vode, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za skoraj pol milijona prebivalcev. Na zadnji obravnavi je bilo v dvorano spuščenih približno 90 ljudi, medtem ko je več sto protestnikov ostalo zunaj.

Ljubljanski mestni svetnik Aleš Primc je izrazil zaskrbljenost nad pospeševanjem postopkov s strani občine, medtem ko lastniki zemljišč pripravljajo novo strategijo z uporabo strokovnega mnenja geodeta Boštjana Trobiša. Če bi upravno sodišče dalo prav nevladnikom, bi to zahtevalo odstranitev že položenih cevi, saj bi bile pravno gledano nezakonite.

Vendar pa številni dvomijo, da bi projekt lahko doživel popoln poraz, glede na politične povezave župana Zorana Jankovića. Seveda pa je pri nas vprašljivo tudi ravnanje pravosodja, vsi smo bili namreč pri in prav ti so vzbudili dvome o pravičnosti sodnih postopkov. Projekt C0 tako še naprej ostaja vroča tema, ki sproža vprašanja o transparentnosti in zakonitosti izvajanja javnih projektov. Kako se bo zgodba razvijala, bo odvisno od prihodnjih sodnih odločitev in morebitnih kompromisov med vsemi vpletenimi stranmi.

V dobro vseh Ljubljančank, Ljubljančanov in ogromno število dnevnih migrantov v Ljubljano pa seveda upamo, da do dokončanja in obratovanja sporne kanalizacije ne pride in vsem ostane na voljo čista pitna voda, ki bo ob drugačnem razpletu definitivno ogrožena.

Spletno uredništvo