V zadnjih dneh je Evropsko unijo pretresel škandal, povezan s kaznivimi dejanji pranja denarja, ki naj bi jih izvajal nekdanji evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. To vprašanje je za javnost še posebej pretresljivo, saj je bil Didier v preteklem institucionalnem ciklu odgovoren za vprašanja vladavine prava v EU.

V okviru svoje vloge je redno ocenjeval delovanje vlad držav članic in izdajal priporočila za implementacijo ukrepov na področju vladavine prava. Nekdanji komisar za pravosodje je pogosto sodeloval tudi na sejah delovnih teles Evropskega parlamenta, kjer so bili njegovi predlogi slišani, pogosto pa tudi potrjeni s strani večine poslancev.

Evropska komisija se je od preiskav nekdanjega komisarja distancirala in obenem tudi ni navedla ukrepov, ki jih namerava sprejeti za preiskavo dejanj svojega nekdanjega visokega uradnika. Takšno neukrepanje Komisije sproža številna vprašanja o tem, ali so domnevne kriminalne dejavnosti nekdanjega komisarja morda vplivale na njegovo vlogo komisarja za pravosodje.

Nesporno je, da aktualna situacija ter preiskave v zvezi s pranjem denarja nekdanjega komisarja Didierja škodijo ne le avtoriteti Evropske unije, temveč tudi dostojanstvu samega Evropskega parlamenta.

Zato je dr. Milan Zver skupaj s še nekaterimi evropskimi poslanci na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen naslovilo pismo, v katerem predsednico Komisije pozivajo, naj Evropskemu parlamentu zagotovi bistvene informacije, vključno z akcijskim načrtom za preiskavo neodvisnosti in nepristranskosti nekdanjega komisarja za pravosodje v njegovih odnosih z Evropskim parlamentom in državami članicami.

V nadaljevanju objavljamo celotno pismo in sicer delovno verzijo prevoda v slovenski jezik, izvirnik pa je napisan in poslan v angleškem jeziku.*

Spoštovana predsednica Komisije,

v zadnjih dneh so državljane EU vznemirila poročila medijev, da je belgijska policija v torek v preiskavi suma pranja denarja preko iger na srečo zaslišala nekdanjega belgijskega ministra in nekdanjega evropskega komisarja za pravosodje Didierja Reyndersa ter preiskala njegov dom v Bruslju ter podeželsko hišo v Valoniji.

Reynders je zasedal enega najvišjih položajev v Evropski komisiji, saj je bil odgovoren za ocenjevanje vladavine prava v celotni Evropski uniji, zadolžen pa je bil tudi za vprašanja s področja pravosodja posameznih držav članic v odnosu do Evropske komisije. V času svojega mandata je dal pobudo za številne pogosto sporne odločitve na tem področju. Didier Reynders je pogosto sodeloval tudi pri delu različnih delovnih teles Evropskega parlamenta in je med drugim predstavljal poročila o pravni državi  in vladavini prava v državah članicah ter redno poročila o implementaciji priporočil. Komisar Reynders je institucijam in državam članicam dajal priporočila v imenu Evropske komisije.

Dejstvo, da je Didier Reynders že od leta 2023 preiskoval pranje denarja, meče veliko senco na resnost Evropske komisije, pa tudi na verodostojnost Evropskega parlamenta, ki je sprejel mnenja in priporočila komisarja za pravosodje. Avtoriteta Evropske unije je na podlagi aktualnih preiskav v Belgiji spodkopana, zaupanje državljanov v njene institucije in Evropski parlament pa ogroženo.

Še več. Naj spomnimo, da še preden je bil Didier Reynders imenovan za komisarja, so ga belgijske službe obtožile vpletenosti v korupcijo. Že samo to dejstvo bi moralo biti opozorilni znak in bi moralo okrepiti pozornost ter previdnost predsednice Komisije. V teh razmerah ima Evropska komisija posebno dolžnost preglednosti ter dinamičnosti ukrepov, sprejetih za razjasnitev vseh okoliščin primera, ter sodelovanje z vsemi stranmi, ki bi jih lahko prizadela dejanja ali opustitve nekdanjega komisarja za pravosodje Evropske komisije.

Glede na zgoraj navedeno pozivamo predsednico Evropske komisije, naj nemudoma ustanovi poseben odbor, ki bo pregledal uradne aktivnosti in dokumente, ki jih je pripravil nekdanji komisar za pravosodje, z namenom, da bi izključili ali potrdili vpliv kriminalne dejavnosti na opravljanje njegovih uradnih nalog in uradnih dolžnosti.

Menimo, da bi morala predsednica Komisije belgijsko policijo in tožilstvo pozvati, naj zagotovita potrebne podatke za opredelitev dejanj nekdanjega komisarja za pravosodje, in sicer v povezavi z njegovim delom znotraj Komisije in v odnosu do držav članic, ki so bila morda sprožena ali motivirana na podlagi njegovih aktivnosti, ki so sedaj predmet preiskave.

Evropski parlament kot institucija EU, s katero je nekdanji komisar za pravosodje aktivno sodeloval, si zasluži obsežna pojasnila s strani Evropske komisije.

Prav tako pozivamo predsednico Evropske komisije, naj predstavi celovito informacijo o ukrepih, ki jih je sprejela v okviru komisije v zvezi s preiskavo zoper nekdanjega komisarja za pravosodje. Predstavitev informacij pričakujemo na naslednjem plenarnem zasedanju, ki bo potekal v času od 16. do 19. decembra 2024.

Spletno uredništvo 
Vir: pisarna evropskega poslanca dr. Zver