Zaradi naraščajoče zaskrbljenosti glede delitve oblasti in svobode medijev v Sloveniji bo Evropska ljudska stranka (EPP) v ponedeljek, 7. aprila, poslala delegacijo v Ljubljano. Namen obiska je pridobitev neposrednega vpogleda v trenutne razmere. Med udeleženci misije je tudi slovenska evropska poslanka Romana Tomc.
Evropska ljudska stranka, ki deluje v Evropskem parlamentu, je izrazila zaskrbljenost zaradi morebitnega omejevanja demokracije, neodvisnosti institucij in svobode medijev v Sloveniji. Zaradi teh skrbi se je predsedstvo EPP odločilo za oblikovanje misije za ugotavljanje dejstev. Misijo sestavlja pet evropskih poslancev, ki se bodo srečali s predstavniki slovenskih institucij, medijev in civilne družbe.
Kdo so člani misije?
- Tomaž Tobé – Švedska, zmerna stranka, podpredsednik skupine EPP za pravne in notranje zadeve.
- Dolors Montserrat – Španija, Ljudska stranka, podpredsednik skupine EPP za gospodarstvo in okolje.
- Romana Tomc – Slovenija, SDS, podpredsednica skupine EPP za zunanje zadeve, vodja slovenske delegacije v skupini EPP.
- Lena Düpont – Nemčija, CDU, tiskovna predstavnica skupine EPP v parlamentarnem Odboru za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE).
- Michał Wawrykiewicz – Poljska, Državljanska koalicija, znan po boju za svobodna sodišča in proti avtoritarnosti prejšnje poljske vlade.
Izjave ključnih akterjev
“Da bi ocenili zaskrbljenost glede demokracije, svobode medijev in pravne države, Skupina EPP v Slovenijo pošilja misijo za ugotavljanje dejstev na visoki ravni. Če bo vlada, ki jo sestavljajo skrajno leve stranke, ogrozila demokracijo ali temeljne svoboščine v državi, bo Skupina EPP ukrepala na evropski ravni. O pravni državi se ni mogoče pogajati,”
je dejal predsednik skupine EPP Manfred Weber.
Romana Tomc, podpredsednica poslanske skupine EPP, pa je dodala:
“Demokracija, pravna država in svoboda medijev v Sloveniji pod vlado Roberta Goloba propadajo. Pritiski na neodvisne institucije, nepotizem in korupcija so postali modus operandi vladajoče koalicije. To se mora ustaviti – ogrožena ni le Slovenija, ampak tudi temeljne vrednote EU.”
Misija za ugotavljanje dejstev je nastala na pobudo predsedstva Skupine EPP. Njihov obisk bo ključnega pomena za razumevanje trenutnih političnih in družbenih izzivov, s katerimi se Slovenija sooča. Njihovi izsledki bodo pomembno vplivali na prihodnje odločitve znotraj Evropske unije glede Slovenije.
Odogovorili bodo na vprašanja o stanju demokracije in neodvisnosti medijev, ter kako te vplivajo na širši evropski kontekst. Rezultati misije bodo predstavljeni v Evropskem parlamentu, kar bi lahko vplivalo na nadaljnje ukrepe EU glede Slovenije.
Spletno uredništvo