Zrak v večjem delu Slovenije je te dni ponovno močno onesnažen, v zraku je čezmejno povečana vrednost za zdravje škodljivih delcev PM10. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala opozorilo o previsokih ravneh trdnih delcev PM10, ki lahko vplivajo na zdravje ljudi.

V zadnjih dneh se je kakovost zraka v Sloveniji močno poslabšala, kar lahko opazimo tudi sami že zjutraj, ko odhajamo od doma. Zrak, ko pridemo ven, smrdi. Arso je opozoril, da lahko prebivalci v večjem delu države pričakujejo presežene dnevne meje delcev PM10. Ti delci predstavljajo prah, ki se nahaja v zraku in lahko vpliva na dihalne poti.

Visoke ravni onesnaženja so posledica povečanih izpustov ter vremenskih pogojev, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah. Debela plast oblačnosti, ki se bo nad Slovenijo zadrževala do konca tedna, dodatno prispeva k slabi kakovosti zraka. Arso napoveduje, da bo izboljšanje mogoče šele v četrtek, ko se pričakuje povečanje vetra.

Trenutne razmere v Sloveniji

Kot je za N1 pojasnila meteorologinja Arsa Katja Kozjek Mihelec, zračna masa, ujeta pod oblačnostjo, ne bo imela možnosti menjave, ker se zračna masa se ne bo premikala, pri tleh pa ne bo dovolj vetra, da bi ozračje osvežilo. Takšne razmere bodo vztrajale vse do četrtka.

Mejna vrednost delcev PM10 znaša 50 mikrogramov na kubični meter. Po prejemu vsakodnevnih meritev o onesnaženosti je Arso ugotovil, da so tri najvišje meritve delcev PM10 izmerili v Celju (71 µg/m³), Zagorju (77 µg/m³) in Ljubljani na območju Celovške (82 µg/m³). V Kranju so zabeležili najvišjo vrednost, in sicer 100 µg/m³.

Arso je priporočil prebivalcem, da spremljajo izmerjene vrednosti delcev PM10 in prilagodijo svoje aktivnosti na prostem. Priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) vključujejo zmanjšanje telesne aktivnosti na prostem, zlasti za ranljive skupine, kot so otroci, starejši in ljudje z dihalnimi težavami.

Razumevanje delcev PM10 in njihovega vpliva na zdravje

Delci PM10 so mešanica trdnih delcev in kapljic, ki so tako majhni, da jih lahko vdihavamo. Glavni viri teh delcev so promet, industrija in ogrevanje z lesom in premogom. Ko ti delci vstopijo v dihalne poti, lahko povzročijo resne zdravstvene težave, vključno z dihalnimi boleznimi, srčno-žilnimi boleznimi in celo prezgodnjo smrtjo. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že večkrat opozorila na škodljivost izpostavljenosti tem delcem, saj lahko dolgotrajna izpostavljenost poveča tveganje za razvoj kroničnih bolezni.

Zgodovinski podatki in primerjava z drugimi državami

Čeprav so trenutne razmere skrb vzbujajoče, niso novost. Statistični podatki za pretekla leta kažejo, da se Slovenija že dlje časa sooča s težavami zaradi onesnaženja zraka. Glede na poročilo Evropske agencije za okolje (EEA) iz leta 2022 je Slovenija ena izmed držav EU, kjer je preseganje mejnih vrednosti PM10 redna težava, zlasti v zimskih mesecih.

Onesnaženje zraka z delci PM10 je resna težava, ki zahteva takojšnjo pozornost in ukrepanje. Zaskrbljujoče visoke ravni teh delcev v Sloveniji predstavljajo neposredno grožnjo za zdravje prebivalcev in zahtevajo takojšnje ukrepe. S skupnimi prizadevanji vlade, industrije in državljanov je mogoče zmanjšati emisije in izboljšati kakovost zraka, kar bo dolgoročno prispevalo k bolj zdravemu in trajnostnemu okolju. Zavedanje o pomenu kakovosti zraka in aktivno ukrepanje sta ključna koraka na poti k boljšemu zdravju in kakovosti življenja za vse.

 

Spletno uredništvo