Predlog novele zakona o dohodnini, s katerim vlada predlaga kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot tudi kapitala, je državni zbor obravnaval že v lanskem letu. Kljub obstrukciji večjega dela KUL opozicije je predlog novele dohodninskega zakona uspešno prestal prvo obravnavo.
Levica vložila zahtevo za posvetovalni referendum
S sprejetjem zakona, s katerim vlada predlaga kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala, se ne strinjajo opozicijske stranke Levica, SAB, LMŠ in SD.
Poslanci Levice so vložili zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o predlaganih rešitvah dohodninske novele zakona na katerem bodo državljanke in državljane vprašali, ali se strinjajo z nižjimi davki in večjimi neto plačami.
Kaj vse nam prinaša nov dohodninski zakon?
Po predlogu bi se splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci za dohodnino, postopno do leta 2025 zvišala z današnjih 3500 evrov na 7500 evrov. S tem se bodo neto plače vsem delavcem povečale, je pojasnil finančni minister Andrej Šircelj.
Med drugim naj bi se znižala stopnja dohodnine od dohodkov od obresti, dividend in dobičkov ter skrajšal čas, po katerem je odsvojitev vrednostnih papirjev neobdavčena. Med predlogi so tudi davčna razbremenitev dohodkov iz oddajanja premoženja v najem, ponovna uvedba seniorske olajšave in ugodnejša davčna obravnava nagrad za poslovno uspešnost.
Finančni minister Andrej Šircelj je poslance k podpori pozval z besedami, da z zvišanjem splošne olajšave tisti prihodki, ki so nujno potrebni za življenje, ne bodo več obdavčeni. “Gre za moralno in etično vprašanje, ali država obdavčuje dohodke, ki so nujni za preživetje,” je dejal.
To za delavca z minimalno plačo že leta 2022 pomeni 160 evrov več, za delavca s povprečno plačo 260 evrov več in za tistega s trikratnikom povprečne plače 330 evrov več. Do leta 2025 se bodo te številke zvišale na od 640 do 1320 evrov, je povedal minister. “Bistvo je, da se bodo povečali neto dohodki ljudi,” je dejal minister in opozoril, da je pri nas obdavčitev dela v mednarodnih primerjavah nadpovprečno visoka.
Glavni pomislek opozicije je, da bi se zaradi spremembe dohodnine oslabile ali krnile javne storitve. A minister Šircelj zagotavlja, da to javnih financ ne bo ogrozilo, saj naj bi gospodinjstva zaradi višjega razpoložljivega dohodka povečala porabo.
Na spodnji povezavi lahko izračunate za koliko se bo povečala vaša neto plača, če bo zakon sprejet.
V spodnji kolumni lahko preberete kaj vse še prinaša zakon o dohodnini:
T. C.