Država občinam za izvajanje obveznih nalog zagotavlja sredstva za financiranje na podlagi sistema primerne porabe. S tem jim je omogočena večja finančna avtonomija, tako pri pridobivanju teh sredstev kot pri njihovi porabi.
Vlada je po nujnem postopku v Državni zbor RS za obravnavno in sprejetje poslala predlog Zakona o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 (t.i. protikorona paket 2). Ena pomembnejših postavk drugega protikorona paketa je povečanje višine povprečnin za občine, ki na letni ravni v skupnem znaša 73,056 milijonov evrov. S sprejetjem zakona se bo povprečnina dvignila iz 589,11 na 623,96 evra na prebivalca občine. V skupnem izračunu bodo občine tako prejele precej več denarja.
Za Mestno občino Ljubljano to pomeni 10.249.838 evrov, Obljubljansko regijo pa 19.244.902 evrov. Gre za pomemben nov vir, za katere lahko le upamo, da jih bodo pristojni župani znali učinkovito porabiti v skrbi za svoje občane.
Predsednik vlade Janez Janša je v poudaril, da so občine v času epidemije odigrale izjemno pomembno vlogo in omogočile, da je življenje potekalo kolikor toliko normalno. Županom in vsem, ki so bili vključeni v aktivnosti v razmerah, s kakršnimi se prej nismo še nikoli soočali, se je iskreno zahvalil. Poudaril je, da so višje povprečnine nujne za normalno delovanje občin. Vse stroške, ki so jih občine imele zaradi spopada z epidemijo pa bo vlada, v okviru danih realnih možnosti, naslovila posebej.
Razliko med prihodki od 1. januarja 2020 do uveljavitve tega zakona, ki je izračunana ob upoštevanju povprečnine v višini 623,96 evra in povprečnine v višini 589,11 evra, bodo občine prejele v zadnjem tednu meseca maja 2020.
U. C.