Zgodba o Timu Friedeju, Američanu, ki ga je ugriznilo več kot 200 strupenih kač, je postala navdih za znanstvenike, da razvijejo edinstven protistrup.
Ta protistrup, ki ga je razvila ekipa raziskovalcev, obeta prelomne spremembe v boju proti smrtonosnim kačjim ugrizom, ki vsako leto terjajo približno 140.000 življenj po vsem svetu. Friede se je izpostavljal kačjim ugrizom več kot 18 let, da bi pomagal razviti univerzalni protistrup, ki lahko nevtralizira različne kačje strupe.
Nekdanji avtomehanik Tim Friede je začel svoj nenavaden eksperiment z željo po večji odpornosti proti kačjim strupom. Vsakodnevno se je izpostavljal ugrizom in si vbrizgaval strup, kar je dokumentiral na YouTubu. Njegov cilj je bil sprva zaščititi sebe, toda po skoraj smrtonosni izkušnji z dvema kobrama je spoznal, da lahko svoj eksperiment uporabi za večje dobro.
“Nisem hotel umreti. Nisem hotel izgubiti prsta. Nisem hotel izpustiti dela,” je povedal za BBC.
Takrat se je odločil zavzeti za razvoj boljših terapij za vse, ki trpijo zaradi kačjih ugrizov. Znanstveniki so se obrnili k Friedejevemu telesu, ki je razvilo široko nevtralizirajoča protitelesa, ki so postala osnova za nov protistrup.
Tradicionalni protistrupi so specifični za posamezne vrste kač, kar pomeni, da se morajo ujemati s strupom določene vrste. Vendar pa novi pristop, ki ga je razvila ekipa pod vodstvom dr. Jacoba Glanvilla iz biotehnološkega podjetja Centivax, temelji na široko nevtralizirajočih protitelesih.
“Takoj sem pomislil, da če ima kdor koli na svetu razvita ta široko nevtralizirajoča protitelesa, jih ima on, zato sem stopil v stik z njim,” je dejal dr. Glanville.
Raziskovalci so v Friedejevi krvi odkrili dve ključni protitelesi, ki sta ciljali na več skupin nevrotoksinov, kar je omogočilo razvoj večkomponentnega koktajla protistrupov. Ti protistrupi so v poskusih na miših pokazali impresivne rezultate, saj so miši preživele smrtonosne odmerke strupov 13 različnih vrst kač.
Ekipa raziskovalcev še nadaljuje z izpopolnjevanjem protistrupa, da bi dosegli popolno univerzalno zaščito. Po mnenju dr. Petra Kwonga z univerze Columbia bi lahko v prihodnjih letih ustvarili popolnoma učinkovit protistrup, ki bi deloval proti vsem skupinam toksinov.
“Timova protitelesa so res izjemna – naučil je svoj imunski sistem, da prepozna zelo širok spekter toksinov,” je povedal dr. Kwong.
Čeprav je pred znanstveniki še več dela, je trenutni napredek že izjemen. Tim Friede je ponosen na svoj prispevek k znanosti in človeštvu, saj verjame, da je njegova žrtev privedla do nečesa resnično dobrega za svet.
Spletno uredništvo