ZDA so se odločile, da bodo zmanjšale svojo posredniško vlogo v mirovnih pogovorih o Ukrajini. Podpredsednik ZDA J. D. Vance je izrazil mnenje, da se vojna ne bo hitro končala.

Ta odločitev je bila sporočena iz ameriškega zunanjega ministrstva, kjer poudarjajo, da je zdaj na Rusiji in Ukrajini, da najdeta skupni dogovor.

Umik ZDA in izzivi za Ukrajino in Rusijo

Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Tammy Bruce je izpostavila, da bodo ZDA še naprej podpirale mirovna prizadevanja, vendar ne bodo več aktivno posredovale. Predsednik Donald Trump je pojasnil, da obstajajo še druga območja po svetu, ki potrebujejo pozornost. Bruce je dodala, da je zdaj naloga obeh strani, da predstavita in razvijeta konkretne predloge za končanje konflikta.

“Ne bomo kar tako leteli po svetu, da bi posredovali na srečanjih; to je zdaj naloga obeh strani in zdaj je čas, da predstavita in razvijeta otipljive predloge, kako končati ta konflikt,” je dejala Tammy Bruce.

Vance: Potrebna je “srednja pot”

V pogovoru za Fox News je Vance poudaril, da je ameriška administracija osredotočena na pomoč Rusiji in Ukrajini pri iskanju “srednje poti” za končanje vojne, ki traja že več kot tri leta. Po njegovem mnenju je na obeh državah, da skleneta sporazum, ki bo končal brutalni konflikt.

“Seveda so Ukrajinci jezni, ker so bili napadeni,” je dejal Vance, “vendar ali bomo še naprej izgubljali na tisoče in tisoče vojakov zaradi nekaj kilometrov ozemlja v to ali ono smer?”

Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal tridnevno premirje od 8. maja, ki bo sovpadalo z obletnico konca druge svetovne vojne. Ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiga je kot odgovor pozval k takojšnji 30-dnevni prekinitvi ognja, vendar se spopadi nadaljujejo.

Vloga ZDA v ukrajinskem konfliktu se je zmanjšala po podpisu sporazuma med Washingtonom in Kijevom o dostopu do rudnih bogastev. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporazum označil kot “zgodovinskega” in poudaril, da predstavlja enakovredno partnerstvo, ki ponuja priložnosti za naložbe in posodobitev ukrajinske industrije.

“Sporazum se je med pripravo precej spremenil, zdaj predstavlja enakopravno partnerstvo, ki ustvarja priložnosti za naložbe v Ukrajino, posodobitev ukrajinske industrije in njenih pravnih praks,” je dejal Zelenski.

Večina Ukrajincev še vedno nasprotuje odstopanju ozemlja kot delu mirovnega dogovora. Kljub temu, da je Trump predlagal, naj Ukrajina odstopi Krim za mirovni dogovor, je Zelenski to zavrnil. Javnomnenjske raziskave kažejo, da večina Ukrajincev meni, da bi bila odstopanja ozemlja nepravična in da bi le okrepila rusko agresijo.

“Odstopanja ukrajinskega ozemlja dojemajo kot kompromis ali zagotovilo za mir – nasprotno, lahko le okrepijo agresorja,” je sporočila družba Gradus Research.

Na koncu ostaja vprašanje, kako bodo Ukrajinci in Rusi našli rešitev za konflikt, ki je terjal že preveč življenj in povzročil veliko trpljenja. Vprašanje ostaja, ali se bo našla pot do trajnega miru.

Spletno uredništvo