Jorge Mario Bergoglio, znan kot papež Frančišek, je v 89. letu starosti preminil v Rimu. Po težki bolezni, ki se je začela februarja z bronhitisom in poslabšala v obojestransko pljučnico, je svoj boj končal v bolnišnici Gemelli.

Izvoljen je bil za 266. papeža Katoliške cerkve 13. marca 2013 in s svojo skromnostjo, preprostostjo ter dostopnostjo osvojil srca milijonov.

Vatikanski urad je potrdil smrt papeža Frančiška. Kardinal Farrell je v izjavi za javnost dejal:

“Dragi bratje in sestre, z globoko žalostjo moram naznaniti smrt našega svetega očeta Frančiška,” ter dodal:

“Danes zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu. Njegovo celotno življenje je bilo posvečeno služenju Gospodu in njegovi cerkvi.”

Le nekaj dni pred smrtjo je papež Frančišek blagoslovil več deset tisoč vernikov na Trgu svetega Petra z blagoslovom Urbi et Orbi. Papež, čigar življenje je bilo prežeto s skromnostjo, je živel v majhnem stanovanju in uporabljal javni prevoz ter si kuhal sam, s čimer je želel biti blizu ljudem.

Papež Frančišek: Odrešenik revnih

Frančišek se je rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu, Argentina, v družini italijanskega rodu. Njegov pontifikat je bil zaznamovan z reformami in simbolom upanja. “Moji ljudje so revni in jaz sem eden izmed njih,” je pogosto poudarjal. Njegovo delo je bilo usmerjeno v pomoč najrevnejšim, migracije in okoljsko krizo, zaradi česar si je prislužil naklonjenost in priljubljenost po vsem svetu.

Papež Frančišek je bil znan po svojih humornih in toplih govorih, ki so pritegnili svetovno javnost. Leta 2018 je bil po anketah najbolj priljubljen svetovni voditelj, kar 53 % svetovnega prebivalstva ga je ocenjevalo pozitivno. Kot prvi papež iz Latinske Amerike in jezuit je prinesel svež veter v Katoliško cerkev, prizadeval si je za bolj vključujočo skupnost in večjo vlogo žensk v cerkvi.

Papež Frančišek je bil znan po svojih liberalnih pogledih, kljub temu da je homoseksualnost označil za greh, je poudaril, da je pomanjkanje ljubezni prav tako greh. Njegova prizadevanja so vključevala tudi imenovanje žensk na pomembne položaje v Vatikanu, kot je Simona Brambilla, ki je prevzela vodenje enega najvišjih upravnih organov rimske kurije.

Življenjska pot: Od kemijskega tehnika do papeža

Najstarejši od petih otrok, Jorge Mario Bergoglio, je začel svojo kariero kot kemijski tehnik, a ga je duhovna pot poklicala, ko je pri 21 letih prestal hudo pljučnico. Nato je začel z bogoslovjem in leta 1969 bil posvečen v duhovnika. Njegov vzpon v cerkveni hierarhiji je bil hiter, leta 1998 je postal nadškof v Buenos Airesu in leta 2001 kardinal.

13. marca 2013 je bil izvoljen za papeža in si izbral ime Frančišek, po zgledu Frančiška Asiškega, ki je bil znan po skrbi za revne. Njegova izvolitev je prinesla številne reforme v rimsko kurijo in poenostavljen postopek za ugotavljanje ničnosti zakonske zveze. Bil je prvi papež, ki se je srečal s patriarhom Kirilom I. po razkolu iz leta 1054.

Frančišek in Slovenija

Čeprav je Jorge Mario Bergoglio kot kardinal obiskal Slovenijo, med svojim pontifikatom ni uspel obiskati države. Kljub temu je ohranil stike s slovenskimi škofi, ki so ga obiskali v Rimu. Njegova podpora slovenskim katoličanom in prizadevanja za humanitarno delo Pedra Opeke so ostali globoko cenjeni.

 

Spletno uredništvo