V ponedeljek sta ministra iz vlade Roberta Goloba, Klemen Boštjančič in Valentina Prevolnik Rupel, pozvala k ponovnemu razmisleku o določilu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev.
Ta poziv je bil naslovljen na predsednico odbora DZ za zdravstvo Tamaro Kozlovič, prejel pa ga je tudi Levica in SD. Ministrstvo za zdravje in koalicijski partnerji so zakon sprva predstavili kot odličen, kljub kritikam stroke in opozorilom stranke SDS o morebitnih kršitvah ustave. Jelka Godec, poslanka SDS, je poziv ministra označila kot nenavadno dejanje.
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je prejel zeleno luč odbora DZ za zdravstvo 13. marca, vključno z dopolnili, ki jih je vložila koalicija. Spremenjen predlog predvideva neprofitnost za koncesionarje, ki izvajajo storitve v okviru javne zdravstvene mreže. Ministrstvo za zdravje je sprva zakon promoviralo kot pomemben korak naprej, kar pa so kritizirali nekateri strokovnjaki in opozicija.
Na finančnem ministrstvu opozarjajo, da administrativne omejitve poslovanja koncesionarjev lahko negativno vplivajo na delovanje javne zdravstvene mreže. Ministra menita, da je bojazen o prelivanju presežkov iz javne v tržno dejavnost odveč, saj so določene jasne smernice o delitvi splošnih stroškov in nadzoru, ki ga opravlja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Minister Boštjančič je že na koalicijskem vrhu izrazil pomisleke glede določila o neprofitnosti. Tamara Kozlovič iz Svobode je za STA povedala, da stališča ne nameravajo spreminjati. Po njihovem mnenju bo zakon zaščitil in okrepil javno zdravstvo, ki bo v ospredje postavljalo pacienta. V Levici vztrajajo, da je oskrba prebivalstva izključni namen zdravstvene dejavnosti, ne pa ustvarjanje dobička.
“Prek transfernih ali nabavnih cen bi lahko zmanjševali morebitne presežke, posledično ne bi prikazovali dobička, v tem primeru pa država ne bi prejela davka od dohodka pravnih oseb,” navajata ministra in opozarjata na možne posledice.
Reakcija stranke SDS
Poslanka Jelka Godec je na družbenem omrežju X izrazila kritiko do poziva ministrov, kar je označila kot “lobiranje v zdravstvu”. Izpostavila je, da je zakon sprva zagovarjan kot koristen, zdaj pa ga predlagatelji sami pozivajo k umiku. Po njenem mnenju so v SDS že prej opozarjali na možne kršitve ustave, a so bili njihovi pomisleki ignorirani.
Godčeva je tudi izpostavila, da bi morali poslanci koalicije razmisliti o prestavitvi odločanja o zakonu, vendar ministrica za to ne vidi razloga. Poslanci SDS so kritični do dejstva, da se vlada zdaj sama poziva k popravku zakona, ki ga je predlagala.
Razprava o novi zakonodaji je razkrila številne razhajanja med vladnimi uradniki in opozicijo. Očitno je, da se zakon o zdravstveni dejavnosti sooča s številnimi izzivi, ki zahtevajo dodatne razprave in morda tudi spremembe, preden bo sprejet. Vprašanje ostaja, ali bo zakon prinesel želene izboljšave v javnem zdravstvu ali pa bo povzročil dodatne zaplete.
Spletno uredništvo