V soboto, okoli 14. ure, je na Slovenski cesti v Ljubljani prišlo do prometne nesreče, v kateri je bila huje poškodovana potnica mestnega avtobusa.

Po doslej znanih podatkih je do nesreče prišlo, ko je potnica vstopila v avtobus, ta pa je speljal, zaradi česar je padla. Kljub hudim poškodbam na srečo njeno življenje ni ogroženo, policisti pa še zbirajo obvestila in preučujejo okoliščine dogodka. O ugotovitvah bodo obvestili pristojno državno tožilstvo.

Pogoste poškodbe na avtobusih

Podobni incidenti, kjer pride do poškodb potnikov med vožnjo ali ob speljevanju avtobusov, niso redkost. Po podatkih raziskave iz leta 2019 o prometni varnosti v javnem prevozu se v Evropi na avtobusih letno poškoduje okoli 2.000 potnikov. Poškodbe so največkrat posledica nenadnega speljevanja, zaviranja ali padcev ob vstopu in izstopu.

V Sloveniji letno zabeležijo med 50 in 100 primerov poškodb na mestnih avtobusih, večinoma pa gre za lažje poškodbe. Žal pa se vsake toliko primer konča tudi z resnejšimi poškodbami, kot je bil primer v Ljubljani.

Podoben primer iz preteklosti

Podoben dogodek se je zgodil v Ljubljani pred nekaj leti, ko je starejša potnica izgubila ravnotežje in padla med vožnjo avtobusa. Takrat je poškodba zahtevala daljše bolnišnično zdravljenje, dogodek pa je sprožil razpravo o tem, kako izboljšati varnost za starejše in gibalno ovirane potnike v javnem prevozu.

Poziv k previdnosti

Dogodek na Slovenski cesti je znova opozorilo tako voznikom avtobusov kot potnikom. Voznikom svetujejo previdnost pri speljevanju in spremljanju dogajanja v avtobusu, potnikom pa priporočajo, da si ob vstopu takoj poiščejo oporo ali sedež.

Kljub razmeroma visokemu standardu varnosti v javnem prevozu nesreče ostajajo stalnica, zato je ključnega pomena, da vsi udeleženci, tako vozniki kot potniki, prispevajo k večji varnosti.

Spletno uredništvo