V Ljubljani med 12. in 14. novembrom 2024 poteka 19. svetovna konferenca Lige zgodovinskih mest, ki združuje mesta, bogata s kulturno dediščino. Glavna tema konference, ki poteka v Centru Rog, je ustvarjanje živahnih in pešcem prijaznih mestnih središč z rešitvami trajnostne mobilnosti.
Na konferenci sodeluje 120 udeležencev, ki prihajajo iz 27 mest iz 15 držav. V okviru programa bodo izmenjali dobre prakse pri ohranjanju historičnih mestnih središč ter razpravljali o izzivih in priložnostih na področju trajnostnega razvoja v historičnih mestnih središčih, osredotočenih na človeka. Raziskovali bodo trajnostno mobilnost kot orodje za varovanje kulturne dediščine in izboljšanje kakovosti bivanja v zgodovinskih mestih.
Uvodni nagovor bo imel prof. Janez Koželj, nekdanji podžupan Mestne občine Ljubljana, mestni urbanist in častni meščan Ljubljane, pogovor o osrednji temi konference pa bosta vodila podžupan doc. Rok Žnidaršič in državni sekretar na Ministrstvu za kulturo dr. Matevž Čelik, ki bosta iz vidika arhitekture in urbanizma osvetlila pomen trajnostnih pristopov k revitalizaciji mestnih središč.
Ob zaključku konference bodo sodelujoča mesta podpisala Ljubljansko deklaracijo, v kateri se bodo zavezala k uresničevanju načel, kot so ohranjanje kulturne dediščine, trajnostni urbani razvoj, spodbujanje kulturnih izmenjav, izobraževanje in ozaveščanje javnosti ter zagotavljanje vključevalnih in dostopnih mestnih središč za vse.
Na konferenci bo sodeloval tudi podžupan Dejan Crnek, ki se bo udeležil zasedanja Odbora direktorjev ter Generalne skupščine, ob zaključku konference pa bo v imenu Mestne občine Ljubljana podpisal Ljubljansko deklaracijo.
Župan Zoran Janković bo sprejel udeležence konference in se med drugim srečal s predsednikom Lige zgodovinskih mest in županom Kyota Kojitom Matsuijem.
V okviru konference poteka tudi program za mlade mest, članic Lige zgodovinskih mest (do 15 let), za katere so organizatorji pripravili likovni natečaj o dediščini lastnih mest.
Ljubljanski osnovnošolci so ustvarjali na temo mojstra Plečnika v našem mestu, čigar izbrana dela so uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine. Na likovnem natečaju so sodelovali učenci iz 14 ljubljanskih osnovnih šol ter mladi iz 10 mest članic Lige zgodovinskih mest. Skupaj so ustvarili 92 likovnih del, od tega jih je 32 iz Ljubljane, 42 pa iz ostalih mest. Njihova dela bodo razstavljena v Centru Rog.
O Ligi zgodovinskih mest
Liga zgodovinskih mest združuje približno 129 mest iz več kot 60 držav iz celega sveta. Organizacija spodbuja povezovanje zgodovinsko pomembnih mest, ki sodelujejo pri ohranjanju kulturne dediščine in trajnostnem razvoju ter se zavzemajo za mir po svetu. Člani se srečujejo na bienalnih konferencah, kjer razpravljajo o praksah za zaščito zgodovinskih območij, kulturnem turizmu in urbani mobilnosti.
Ljubljana se je Ligi pridružila leta 2013, leto kasneje pa smo prvič sodelovali na konferenci Lige, na kateri smo predstavili arheološki park Emona (Povezovanje urbane dediščine: Rimska Emona in arheološki park v Ljubljani).
Spletno uredništvo Vir: MOL