Letos prvič uradno obeležujemo teden slovenske hrane, s katerim poudarjamo pomen lokalne pridelave in oskrbe s hrano. Tednu, ki poteka od 11. do 17. novembra 2024, se pridružujejo tudi na Mestni občini Ljubljana, kjer z različnimi ukrepi spodbujajo lokalno pridelavo hrane.
Dejavnosti so osredotočene na krepitev lokalne samooskrbe, trajnostno pridelavo hrane in spodbujanje ekoloških praks.
Med ključnimi ukrepi na mestni občini izpostavljajo:
Promocija ekološkega vrtnarjenja
V okviru mreže vrtičkarskih območij prebivalcem omogočajo pridelavo lastne hrane. S tem ne le spodbujajo lokalno samooskrbo, temveč tudi ozaveščajo o pomenu ekološkega kmetovanja, saj lahko vrtičkarji vrtnarijo samo na ekološki način.
Izobraževalne delavnice za najmlajše
V okviru EU projekta CoFarm4Cities organizirajo delavnice, ki se osredotočajo na urbane vrtičke in ekološko kmetovanje. Udeleženci, mentorji in učenci 8 pilotnih šol, se učijo o trajnostnih praksah pridelave hrane ter o tem, kako lahko prispevajo k večji lokalni samooskrbi. S tem spodbujamo ekološko ravnanje in sodelovanje med mladimi ter jih usmerjamo k trajnostnim načinom življenja.
Javni sadovnjaki
Zasnovali so tudi javne sadovnjake. Drevesa so trenutno še v fazi rasti, v polni rodnosti pa si lahko obetamo bogat pridelek, ki bo namenjen meščanom. Predstavljajo enega od temeljev na področju krepitev zavedanja o pomenu samooskrbe in povezovanje skupnosti okoli trajnostnih kmetijskih praks.
Podpora lokalnim kmetom
Sodelujejo z lokalnimi kmetijami z namenom vzpostavitve dolgoročnih partnerstev, ki bodo zagotavljala načrtovanje pridelave in tako pripomogla k večanju obsega pridelave ter zmanjšanju zavržkov hrane.
Povezovanje kmetov in potrošnikov
Organizirajo dogodke, ki spodbujajo neposredno prodajo lokalnih pridelkov. S tem povezujejo kmete s potrošniki ter povečujejo prepoznavnost lokalno pridelane hrane.
Podpore inovacijam v kmetijstvu
Mestna občina podpira in spodbuja raziskave, ki se osredotočajo na trajnostne prakse v kmetijstvu. Spodbujajo inovativne pristope na področju kmetijstva in trajnostno rabo obnovljivih virov energije.
Financiranje izobraževanj za kmete
Oddelek za varstvo okolja, Odsek za razvoj podeželja financira izobraževanje kmetov, kar jim omogoča dostop do najnovejših informacij in praks v kmetijstvu. To vključuje usposabljanja na področju sodobnih tehnik primarne kmetijske pridelave in pomoč pri nadgradnji in upravljanju kmetij, s čimer le-te povečujejo produktivnost in si zagotavljajo dolgoročno delovanje.
Spodbujanje ohranjanja kmetijskih zemljišč
Sodelujejo pri programih, ki se osredotočajo na zaščito in ohranjanje kmetijskih zemljišč, s čimer dolgoročno zagotavljajo trajnostno rabo in varujejo ta zemljišča pred urbanizacijo.
Sodelovanje z lokalnimi skupnostmi
Spodbujajo aktivno sodelovanje med lokalnimi skupnostmi, s čimer krepijo socialno kohezijo in omogočamo skupen razvoj projektov povezanih s kmetijstvom in samooskrbo.
Vsa naša prizadevanja so usmerjena v krepitev lokalne samooskrbe ter omogočanja trajnostnega razvoja podeželja, tudi s pomočjo različnih aktivnosti na področju povezovanja pridelovalcev in potrošnikov.
Spletno uredništvo