V hrvaški bolnišnici Sveti Duh je v četrtek, teden dni po odstranitvi mandljev, umrl sedemletni deček, ki so ga brez vitalnih funkcij pripeljali z reševalnim vozilom. Direktor bolnišnice, dr. Igor Alfirević, je potrdil žalostno novico, ki je pretresla javnost, saj tonzilektomijo mnogi smatrajo za nezapleteno in varno operacijo.
Dečka so po operaciji odpustili domov, a so ga v četrtek pripeljali nazaj v bolnišnico v kritičnem stanju. Kljub prizadevanjem zdravnikov, mu žal niso mogli več pomagati.
Bolnišnica je za Jutarnji list potrdila, da so dečku teden dni pred tem na Kliniki za otorinolaringologijo in kirurgijo glave in vratu opravili tonzilektomijo. Po dogodku so o tem obvestili ministrstvo za zdravje in policijo, hkrati pa so sprožili notranjo preiskavo, da bi raziskali vse okoliščine primera. Točen vzrok smrti bo določila obdukcija, ki jo bodo izvedli na Oddelku za sodno medicino Medicinske fakultete v Zagrebu, kar bo razjasnilo, ali je bila tragedija posledica operacije ali kakšne druge zdravstvene težave.
Hrvaški novinarji so se o morebitnih zapletih pri odstranitvi mandljev pogovarjali z otorinolaringologoma prof. dr. Davorjem Vagićem in prof. dr. Ratkom Prstačićem. Prstačić je pojasnil, da opravijo okoli tristo tovrstnih operacij na leto, zapleti pa so zelo redki, a še vedno možni. “Operiramo veliko otrok na leto, zapleti so zelo redki, a je treba reči – se zgodijo. Na srečo pa ni bilo smrtnih žrtev. Zapleti so vedno možni pri vsakem, še tako preprostem, rutinskem posegu, tudi pri operaciji mandljev,” je dejal. Poudaril je, da je največja nevarnost akutna krvavitev, še posebej v prvih 24 urah po operaciji, ko otroci ostanejo v bolnišnici. Kritičen pa je tudi sedmi dan po operaciji, ko se na rani tvorijo fibrinske obloge, kar lahko povzroči večjo krvavitev. Dodatna nevarnost je, če do krvavitve pride med spanjem, saj lahko otrok aspirira kri, kar povzroči težave z dihanjem in je lahko usodno.
Vagić je dodal, da so zapleti možni tudi do dva tedna po operaciji pri bolnikih z hematološkimi boleznimi ali pri tistih, ki jemljejo večje količine analgetikov, ki vplivajo na koagulacijo. Zaključil je, da so smrtni izidi kljub možnim zapletom zelo redki.
Spletno uredništvo