Veliko specialistov v zdravstvu, z dovoljenjem, opravlja dodatno delo zunaj svoje osnovne ustanove. To povzroča neenakost v obremenitvah in izgorelost mladih zdravnikov, ki kljub visoki obremenitvi prejmejo plače nekajkrat nižje od bolje pozicioniranih kolegov.
Poslanka Slovenske demokratske stranke Alenka Jeraj je na ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z dodatnim delom specialistov v njihovem prostem času.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica,
veliko specialistov v zdravstvu različnih strok v prostem času z dovoljenjem dela izven svoje matične ustanove. Po zakonodaji bi morali zdravniki v javni ustanovi, kjer so zaposleni, opraviti 40 rednih ur dela na teden in še 8 ur dežurstev. Zaradi specifičnosti poklica lahko ob tem opravijo še do 24 dodatnih nadur na teden. Del ali vseh 24 nadur lahko prek podjemne pogodbe v drugi ustanovi opravijo le, če teh dodatnih 24 ur dela delodajalci ne potrebujejo.
Visoko število dovoljenj za delo drugje povzroča javnim bolnišnicam veliko težavo – veliko razliko med obremenitvami zaposlenih. Zato je mogoče slišati številne zgodbe o mladih zdravnikih, ki so preobremenjeni in izgoreli. Dnevno pregledajo po več kot sto pacientov, poleg tega pa opravljajo še delo urgentnih zdravnikov in vsakodnevne nadure. Kljub temu so njihove plače nekajkrat nižje kot tiste od starejših, bolje pozicioniranih kolegov, ki delajo tudi pri zasebnikih.
V zvezi z navedenim sprašujem naslednje:
Koliko specialistov in katerih smeri poleg 8 urnega delavnika v matični ustanovi pomaga v prostem času še v drugih javnih zavodih?
Koliko specialistov in katerih smeri poleg 8 urnega delavnika v matični ustanovi pomaga v prostem času pri koncesionarjih?
Koliko specialistov in katerih smeri poleg 8 urnega delavnika v matični ustanovi pomaga v prostem času v zasebnih zdravstvenih institucijah?
Spletno uredništvo Vir: Poslanska skupina SDS