Dne 17. 3. 2022 je občinski svet Občine Domžale sprejel sklepe, ki odpirajo pot v načrtovanje gradnje novega Doma upokojencev Domžale (Dom). Predlog preselitve je pripravilo vodstvo Doma v sodelovanju s Svetom zavoda (Svet), še zlasti s predsednikom zavoda, ki prihaja iz kvote Slovenske Demokratske Stranke (SDS).
Vodstvo Doma je skupaj s Svetom pripoznalo, da se Dom že desetletja sooča s prostorsko stisko in omejeno uporabnostjo. Dom se trenutno razprostira na dobrih 7000 m2 in je bil zgrajen že pred 40 leti. Zato danes ne more nuditi več možnosti uporabe kot jo je v preteklosti. Dejstvo je, da Dom zaradi svoje dotrajanosti, ne more opravljati svojega osnovnega poslanstva. Zato je treba na tem mestu izpostaviti dejstvo, da poleg oskrbovancev zaradi predlogih čakalnih vrst in zastarelosti objekta tudi njihovi svojci doživljajo neizmerne stiske. Iz podatkov namreč izhaja, da je bilo v mesecu v marcu 2022 kar 977 evidentiranih prošenj za sprejem v Dom (od tega 250 aktualnih prošenj) pri čemer ni bilo niti enega razpoložljivega prostega mesta.
Neminovno dejstvo je, da je Dom danes, kljub izrednemu trudu vodstva, primeren pretežno za oskrbovance, ki niso gibalno ali kako drugače ovirani, ni pa primeren za dnevno oskrbo starejših in za t. i. hospic dejavnost kot tudi osebe, ki imajo težave s sluhom. Kar je glede na starostno strukturo prebivalstva izredno pereče.
Nov Dom starejših občanov na Rodici
Glede na vse navedeno je tako prišlo do logične povezave med državo in lokalno skupnostjo. Ker je občina lastnica parcel na Rodici je bilo ugotovljeno, da je izgradnja novega Doma, v skupni izmeri preko 8200 m2, praktična in izvedljiva. Občina bo zato predlagala spremembo Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). S sprejetjem spremembe se bo lahko na izbrani lokaciji lahko pričela izgradnja novega doma in posledično preselila dejavnost obstoječega doma, ki bo starejšim osebam nudil oskrbo, ki jo nujno potrebujejo.
Zato je treba posebej izpostaviti, da bo Dom na novi lokaciji umeščen v bolj mirno in sprejemljivo okolje, kjer bo lažje prihajalo do medgeneracijskega srečanja in bolj sproščenega udejstvovanja saj se v bližini nahaja tudi osnovnošolski zavod.
V povezavi z vsem povedanim pa se izpostavlja vprašanje izvedljivosti. Naliti si je potrebno čistega vina in povedati, da je projekt izvedljiv samo s sodelovanjem lokalne skupnosti in Vlade. Zato si želimo, da bi tudi naša lokalna skupnost imela predstavnike v parlamentu.
Na prihajajočih parlamentarnih volitvah se na listi SDS za vaš glas potegujeta tudi Julija Herle in Rado Gladek, ki bi si v primeru izvolitve v državni zbor vsekakor prizadevala k hitrejši realizaciji projekta.
Piše: Staša Mlekuž MBA